Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - charakterystyka Zagłoby

Jan Onufry Zagłoba to bohater występujący we wszystkich częściach „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W każdej z nich pełnił on bardzo ważną rolę dla fabuły powieści. Zagłoba jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i komicznych postaci „Trylogii”. Jest to postać fikcyjna, chociaż z wielu źródeł wynika, że autor, kreując osobę szlachcica wzorował się na kilku historycznych i literackich postaciach, takich jak: Jan Chryzostom Pasek, Ulisses – bohater „Odysei” Homera, Papkin z „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz  Falstaff – bohater dramatu Williama Szekspira „Henryk IV”.

Zagłoba to stary, gruby szlachcic herbu Wczele. Jedno oko miał przykryte bielmem, a na głowie wielką dziurę, przez którą było widać kość czaszki. Nosił białą brodę, twarz miał zawsze czerwoną. Sienkiewicz pisze o nim: „czerstwo jak tur wygląda”. Zagłoba był starym kawalerem.

Bohater był przykładem typowego siedemnastowiecznego Sarmaty, który lubił dużo zjeść i wypić:

„Zawszem mówił, że gorzałka jeno tęgiej głowie służy”.

Na komiczność jego osoby wpływa fakt, iż Sienkiewicz wyostrzył wszystkie niekonwencjonalne cechy charakteru Onufrego. Zagłoba był konfabulantem...

Podobne wypracowania