Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Dzieje Jacka Soplicy - streszczenie

Dzieje Jacka Soplicy poznajemy głównie z jego spowiedzi. Akcja rozpoczyna się, kiedy jako ksiądz Robak prowadzi swoją działalność emisariusza. Dopiero później następuje rozpoznanie – ksiądz ujawnia swoją tożsamość przed bratem i Gerwazym, poznajemy wówczas jego losy począwszy od lat młodości. 

Jacek Soplica wywodził się ze średniej szlachty, posiadał swój majątek, jednak był on raczej skromny, zwłaszcza w porównaniu z fortuną magnacką Stolnika. Soplica był bardzo popularny wśród miejscowej szlachty, miał charyzmę, był porywczy, skory do bójki, ale też wesoły i lubiany jako kompan. Podczas sejmików z łatwością zdobywał zwolenników, potrafił przekonywać i jednoczyć ludzi. Najprawdopodobniej to właśnie zwróciło uwagę Stolnika, głowy rodu Horeszków. Korzystając ze zdolności Soplicy zdobywał zwolenników politycznych dla swej sprawy.

Jacek Soplica był często zapraszany do domu Stolnika i podejmowany z honorami. W czasie tych wizyt poznał córkę gospodarza, Ewę Horeszkównę. Między młodymi zrodziła się miłość. Jacek był pewien przyjaźni Stolnika i wierzył, że mimo różnic majątkowych pozwoli mu pojąć Ewę za żonę. Toteż kiedy któregoś razu podano mu czarną...

Podobne wypracowania