Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Zanurzcie mnie w niego” - interpretacja i analiza wiersza

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Pierre Auguste Renoir, Para na łódce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była poetką, dla której miłość miała szczególny wymiar i znaczenie. W swoich wierszach przedstawiała ją jako zjawisko „wielozmysłowe”, bogate i barwne. Jednym z takich utworów jest niewątpliwie erotyk pt.: „Zanurzcie mnie w niego”.

Podmiot liryczny, którym jest najprawdopodobniej zakochana kobieta, przeżywa silną wewnętrzną burzę uczuć. Skumulowane pragnienia próbują znaleźć swoje ujście. Stąd bierze się wręcz desperacka chęć połączenia z ukochanym. Ujmujące jest przedstawienie miłości tak dwubiegunowej, a zarazem tworzącej taką jedność. Mamy tutaj przecież jedno uczucie, ale spełniające się na dwóch uwzględnionych płaszczyznach – fizycznej i duchowej. Podmiot liryczny pragnie zarówno kontaktu fizycznego, jak i kojącej świadomości obecności bliskiej osoby.

Warstwa stylistyczna wiersza jest bardzo rozbudowana. To głównie dzięki niej emocje stają się nieomal namacalne. Obrazowe porównania – „jakby różę w dzbanek” czy też „jak skrzypcowa muzyka” – tworzą wrażenie polifonii zmysłowej. Widzimy obrazy, ale i je słyszymy. Podobnie wymowne jest przyrównanie do opływającej wody Całującego Oceanu. W ten...

Podobne wypracowania