Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Zanurzcie mnie w niego” - interpretacja i analiza wiersza

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Pierre Auguste Renoir, Para na łódce

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była poetką, dla której miłość miała szczególny wymiar i znaczenie. W swoich wierszach przedstawiała ją jako zjawisko „wielozmysłowe”, bogate i barwne. Jednym z takich utworów jest niewątpliwie erotyk pt.: „Zanurzcie mnie w niego”.

Podmiot liryczny, którym jest najprawdopodobniej zakochana kobieta, przeżywa silną wewnętrzną burzę uczuć. Skumulowane pragnienia próbują znaleźć swoje ujście. Stąd bierze się wręcz desperacka chęć połączenia z ukochanym. Ujmujące jest przedstawienie miłości tak dwubiegunowej, a zarazem tworzącej taką jedność. Mamy tutaj przecież jedno uczucie, ale spełniające się na dwóch uwzględnionych płaszczyznach – fizycznej i duchowej. Podmiot liryczny pragnie zarówno kontaktu fizycznego, jak i kojącej świadomości obecności bliskiej osoby.

Warstwa stylistyczna wiersza jest bardzo rozbudowana. To głównie dzięki niej emocje stają się nieomal namacalne. Obrazowe porównania – „jakby różę w dzbanek” czy też „jak skrzypcowa muzyka” – tworzą wrażenie polifonii zmysłowej. Widzimy obrazy, ale i je słyszymy. Podobnie wymowne jest przyrównanie do opływającej wody Całującego Oceanu. W ten sposób odczuwalna staje się bliskość fizyczna. Podmiot liryczny opisując swoje pragnienia, posługuje się bardzo precyzyjnymi porównaniami, które dodatkowo łatwo jest sobie wyobrazić czy też przypomnieć z życia.

Mówiąca w wierszu kobieta pragnie, by cały świat zniknął, kiedy ona będzie obcować ze swoim ukochanym. Nic nie jest ważne, kiedy on jest blisko. Można odczytać to jako świadectwo duchowego oddania. Przecież sama jego obecność pozwala zapomnieć o wszelkich troskach i zmartwieniach, potrafi zmienić zwykły dzień w niekończącą się przyjemność.

„Zanurzcie mnie w niego” jest swego rodzaju prośbą zakochanej kobiety, by pozwolić jej być jak najbliżej z obiektem jej westchnień. Z utworu biją gęste emocje, przedstawiona w nim miłość wydaje się być wszechobecna. Bardzo precyzyjnie zostały nakreślone jej dwa aspekty – fizyczny i duchowy. To wszystko połączone w jedną całość tworzy piękny i zmysłowy obraz uczucia.

Podobne wypracowania do Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Zanurzcie mnie w niego” - interpretacja i analiza wiersza