Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Dom” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Herberta „Dom” napisany jest wierszem wolnym bezrymowym. Jak wiele innych wierszy pióra Herberta porusza on tematykę wojenną.

Można wyszczególnić w nim dwie części - część pierwsza skoncentrowana jest na opisie rodzinnego domu, natomiast część druga odsłania odczucia poety względem zmian, jakie poczyniła w nim wojna.

Pojęcie domu przywodzi na myśl poczucie bezpieczeństwa, rodzinnego ciepła. Herbert buduje wizję spokojnej przystani pełnej „dzieci, zwierząt i jabłek” - jest to przestrzeń zamknięta do obszaru kostki, sześcianu, przestrzeń znana i rodzinna. To właśnie rodzina determinuje prawdziwy „dom” - nie chodzi tu o fizyczną przestrzeń, lecz przede wszystkim o wspólnotę, którą łączą więzy emocjonalne, budujące pewne szczególne poczucie przynależności. Dom ten jest „lunetą dzieciństwa” - miejscem, do którego poeta powraca we wspomnieniach, myśląc o członkach rodziny i pięknych chwilach, które spędził tam jako dziecko. Okres dziecięcy to czas zupełnej beztroski w atmosferze akceptacji i miłości, przeciwstawiony wojnie, która przynosi ze sobą jedynie terror i strach.

W drugiej części wiersza wspomniana przestrzeń bezpieczeństwa zostaje zakłócona....

Podobne wypracowania