Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść historyczna jako gatunek literacki. Cechy powieści historycznej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść historyczna to odmiana powieści powstała w XIX wieku. Korzenie powieści histroycznej sięgają (według niektórych znawców literatury) „Iliady“ Homera oraz średniowiecznych romansów rycerskich lub też XVI i XVII wiecznych romansów awanturniczych. „Ojcem“ powieści historycznej był Walter Scott. Powieść historyczna na początku nazywana była także romansem historycznym.

Powieść ta łączy w sobie fikcję literacką z faktami historycznymi. Często w powieściach historycznych ich autorzy przedstawiali swoją własną interpreteację historii, nierzadko fałszując fakty. Mimo to tendencją ogólną jest dążenie do możliwie jak największej wierności historii. W powieści historycznej przedstawione są albo postaci żyjące naprawdę, albo też fikcyjne, ale ich obecność jest pretekstem do opisania epoki bądź postaci historycznej wystepującej jako drugopanowa.

Powieść historyczna może występować w formie opowiadania wszechwiedzącego autora, pamiętnika lub listów. Konwecja narratora wszechwiedzącego daje autorowi największą swobodę w opisywaniu wydarzeń historycznych.

Istnieje kilka podstawowych odmian powięści historycznej:
1.Powieść walterskottowska - nazwa pochodzi od Waltera Scotta - pisarza, autora...

Podobne wypracowania