Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liryka miłosna - dwudziestolecie międzywojenne (Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Leśmian)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dwudziestolecie międzywojenne to krótki okres niezależności Polski – po ponad stu dwudziestu latach zaborów kraj odzyskał wreszcie niepodległość, by po kolejnych nieco ponad dwudziestu utracić ją w wyniku II wojny światowej, a potem znaleźć się pod wpływem Związku Radzieckiego.

Twórcy dwudziestolecia międzywojennego, uwolnieni od konieczności podsycania nastrojów patriotycznych, ochoczo poświęcili się utworom wychwalającym radość życia, piękno świata, tworzeniu przekazu dla wszystkich odbiorców, tych wykształconych oraz tych prostych. Zdumiewające, jak bardzo mało liryki miłosnej znalazło się w tych wierszach. Nie mówiono o uczuciach i miłości, prezentowano fizyczny kontekst cielesności, seksu itd. Julian Tuwim pisał o tym w wierszu „Wiosna – dytyramb”, poświęconym współczesnym bachanaliom, święcie przyrody i wiosny, w czasie którego ludzie oddają się swoim żądzom i zaspokajają najprostsze popędy.  Podobnie inni Skamandryci, może nie tak dosadni w opisie tych kwestii, nie poświęcali wiele miejsca lirycznej miłości. Generalnie, nastroje społeczne tego okresu, niepewność, kryzys gospodarczy, widmo zbliżającej się wojny nie sprzyjały takiej twórczości.

Trendowi temu przeciwstawiła...

Podobne wypracowania