Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wzorce osobowe średniowiecza: asceta, rycerz, władca – wyjaśnienie i przykłady dzieł

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W literaturze średniowiecznej popularne były trzy główne wzorce parenetyczne (czyli wzory postępowania w życiu): ascety lub świętego, rycerza oraz władcy.

1. Asceta/święty
Asceta jest to osoba, która wyrzeka się wartości doczesnych. Człowiekowi, który postawnowił poświęcić swoje życie Bogu nie zależy na zdobyciu majątku, sławy czy też miłości rozumianej jako zaspokojnenie swoich potrzeb lub miłości nieerotycznej, ale występującej między kobietą a mężczyzną. Dla ascety ważny jest tylko i wyłącznie kontakt z Bogiem. Żeby być umiłowanym synem Chrystusa średniowieczni święci rezygnowali ze wszytkiego, wydawali swój majątek i żyli w ubóstwie lub nawet w nędzy.

Najbarzdiej znanym przykładem średniowiecznego ascety jest święty Aleksy. Pochodził on z bardzo bogatego domu. Miał za żonę młodą kobietę, która darzyła go wielkim uczuciem. Postanowił jednak wyrzec się tego wszytskiego i poświęcić swoje życie kontemplacji boskiej natury. Opuścił małżonkę przed nocą poślubną i wyruszył w podróż. Tułał sie po świecie przez wiele lat, aż pewnego dnia powrócił z powrotem do domu. Nie zdradził jednak swojego imienia i nierozpoznany żył pod schodami własnej posiadłości, pozwalając aby służba uwłaczała jego godności.

Drugim...

Podobne wypracowania