Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pozytywizm - Motyw dziecka w literaturze pozytywizmu (Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant”, Bolesław Prus „Antek”)

motyw dziecka, Camille Pissarro, Wieśniacy na polu Eragny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sytuacja Polski znajdującej się pod zaborami, była niezwykle trudna. Po uwłaszczeniu chłopów w 1864 r. ziemiaństwo przestało interesować się sprawami wsi i ingerować w życie chłopów. Musieli oni sami stawiać czoło wszelkim problemom. Wieś polska pozostawiała wiele do życzenia – ubóstwo, głód, analfabetyzm, skrajna bieda to tylko niektóre z jej rysów. Pozytywiści zdawali sobie sprawę, że należy podjąć trud uzdrowienia najbardziej zaniedbanych obszarów kraju. Zaczęli od zasygnalizowania tej kwestii w literaturze. Większość utworów ukazujących się ówcześnie, pozostawała właśnie w tym kręgu tematycznym: autorzy przedstawiali dramatyczną sytuację polskiej wsi oraz możliwe rozwiązania, jakie powinny zostać przedsięwzięte, by poprawić w niej warunki bytowania. Takimi tekstami są np.: nowele „Janko Muzykant” Sienkiewicza oraz „Antek” Prusa. Autorzy ukazują tu w realistycznych obrazach los chłopskich dzieci w XIX wieku.

W „Janku Muzykancie” poruszona została kwestia nierówności społecznej oraz braku perspektyw dla rozwoju i edukacji dzieci utalentowanych, lecz pochodzących z biednych wiejskich rodzin. Pisarz maluje przed naszymi oczyma polską, zatrważającą rzeczywistość....

Podobne wypracowania