Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Kamizelka” - Czy miłość może usprawiedliwić kłamstwo? Odpowiedz na pytanie w oparciu o nowelę

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kamizelka” Bolesława Prusa to nowela o wielkiej miłości pewnego małżeństwa - urzędnika i nauczycielki, których połączyło największe i najpiękniejsze uczucie na świecie- miłość. O uczuciu głównych bohaterów świadczy przede wszystkim czułość, jaką okazywali sobie na co dzień, ich skromne, ale szczęśliwe życie, wspólne posiłki, spacery, trzymanie się za rękę, wspieranie w trudnych sytuacjach i – paradoksalnie – oszustwo, do którego się posunęli w imię miłości.

Wzajemne kłamstwo męża i żony wynikało w troski o drugą osobę. Pan nie myślał o swoim cierpieniu w chorobie, myśląc o ukochanej. Nie chciał, by była smutna i niepotrzebnie się zamartwiała. Przesuwając w tajemnicy pasek od kamizelki, robił to jedynie z myślą o żonie. Kochał ją tak bardzo, że najważniejszy był dla niego jej spokój. Pani natomiast była w stanie poświęcić wszystko dla małżonka: przejęła wszystkie obowiązki domowe, podjęła się dodatkowych prac, by mieć pieniądze na jedzenie, lekarstwa oraz utrzymanie mieszkania, a przy tym wszystkim każdą wolną chwilę spędzała przy mężu, przytulając go i wspierając.

Mężczyzna, myśląc, że naprawdę wraca do zdrowia, przyznał się żonie do przesuwania sprzączki w kamizelce. Kobieta nie pozbawiała go nadziei...

Podobne wypracowania