Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa - prezentacja bohaterów powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Ireny Jurgielewiczowej przedstawia losy grupki przyjaciół, którzy podczas wakacji przeżywają niezwykłą przygodę - poznają tajemniczego obcego o imieniu Zenek. Jeszcze wtedy nie wiedzą, że tego lipcowego dnia zmieni się dla nich wszystko. Chociaż każdy z nich jest inny, ma różną postawę życiową, charakter, spotkanie z Zenkiem zostawia w tych młodych ludziach wyraźny ślad.

Głównym bohaterem powieści jest Zenek Wójcik. To tajemniczy, piętnastoletni chłopak, przybywa na wyspę pewnego lipcowego dnia. Dla wszystkich z paczki z Olszyn jest niezwykle niemiły, opryskliwy. Zachowuje się nieznośnie. Ma ranną nogę, a mimo to unosi się honorem i nie chce, aby mu pomagano. Nikomu nie chce nic o sobie powiedzieć, na wszelkie zadawane pytania udziela milczących odpowiedzi, co bywa dla młodych przyjaciół nieprzyjemne. Wyjawia jedynie to, że zmierza do Strykowa, do swojego wuja Antosia, którego ceni i podziwia. Jest synem alkoholika, który go bił i nieustannie poniewierał. W końcu Zenek ma dość takiego życia, decyduje się na ucieczkę. Woli tułaczkę od życia ze znienawidzonym ojcem, który woli alkohol.

Najbardziej charakterystyczną, choć niepozorną postacią jest Ula Zalewska. To cicha, skromna i nieśmiała osoba....

Podobne wypracowania