Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa - prezentacja bohaterów powieści

Powieść Ireny Jurgielewiczowej przedstawia losy grupki przyjaciół, którzy podczas wakacji przeżywają niezwykłą przygodę - poznają tajemniczego obcego o imieniu Zenek. Jeszcze wtedy nie wiedzą, że tego lipcowego dnia zmieni się dla nich wszystko. Chociaż każdy z nich jest inny, ma różną postawę życiową, charakter, spotkanie z Zenkiem zostawia w tych młodych ludziach wyraźny ślad.

Głównym bohaterem powieści jest Zenek Wójcik. To tajemniczy, piętnastoletni chłopak, przybywa na wyspę pewnego lipcowego dnia. Dla wszystkich z paczki z Olszyn jest niezwykle niemiły, opryskliwy. Zachowuje się nieznośnie. Ma ranną nogę, a mimo to unosi się honorem i nie chce, aby mu pomagano. Nikomu nie chce nic o sobie powiedzieć, na wszelkie zadawane pytania udziela milczących odpowiedzi, co bywa dla młodych przyjaciół nieprzyjemne. Wyjawia jedynie to, że zmierza do Strykowa, do swojego wuja Antosia, którego ceni i podziwia. Jest synem alkoholika, który go bił i nieustannie poniewierał. W końcu Zenek ma dość takiego życia, decyduje się na ucieczkę. Woli tułaczkę od życia ze znienawidzonym ojcem, który woli alkohol.

Najbardziej charakterystyczną, choć niepozorną postacią jest Ula Zalewska. To cicha, skromna i nieśmiała osoba. Zawsze pozostaje w cieniu swojej przyjaciółki - Pestki, nie wyróżnia się niczym specjalnym. Jest bardzo wrażliwa - łatwo skrzywdzić ją słowem, jeszcze łatwiej niż czynem. Nie dogaduje sicze swoim ojcem - lekarzem. Ukrywa swoje uczucia, nie daje po sobie poznać, że jest raniona. Pozwala na niedomówienia.

Krzywdzi samą siebie i ojca, skrywając to, co czuje głęboko w sercu. Przez niego czuje się obca, odtrącona i zagubiona. Ma niskie poczucie własnej wartości. Jest odpowiedzialna i nad wiek dojrzała. Zaskakuje też przesadną uczciwością - oddaje zrabowane przez Zenka pieniądze starej przekupce.   

Marian to równie rozważny, co Ula człowiek. Z niczym mu się nigdy nie śpieszy, jest niemal flegmatyczny. Kieruje się rozsądkiem, jest drobiazgowy, drąży sprawę aż odnajdzie jej rozwiązanie. Marian to dziecko, które nie zachowuje się jak dziecko. Twardo stoi na ziemi, analizuje zachowania innych. Szybko wyciąga logiczne wnioski, dzięki którym wie, jak postąpić w danej sytuacji. Zachowuje rozsądek, zwykle musi gasić zapały swojego młodszego brata ciotecznego - Julka.

Julek jest najmłodszym z całej paczki z Olszyn. Uwielbia przygody, kieruje się uczuciami. Lubi, gdy się coś dzieje. W Zenku widzi autorytet, imponuje mu nawet tym, że jechał autostopem. Pojawienie się obcego na wyspie uważa za początek niezwykłej przygody. Jest skory do bójek, szybciej zrobi, niż o czymś pomyśli. Reaguje odruchowo. Jest całkowitym przeciwieństwem flegmatycznego Mariana. Do wszystkiego mu się śpieszy, pali. To człowiek raptowny, gwałtowny.

Jest jeszcze bardzo wyrazista postać - Pestka. Jest przyjaciółką Uli, zachowuje się jak chłopak, z nimi trzyma. Ubiera się jak oni, nosi trampki, wyciągnięte swetry. Dobrze się czuje w ich towarzystwie. Jest pewna siebie, potrafi wszystko załatwić. Zachwyca odwagą. Przy tym przez chłopaków uważana jest za ładną, dzielną, świetną kumpelą na którą można liczyć w każdej chwili (pożycza Julkowi zegarek, chociaż wie, że może już go nie odzyskać, aby tylko go nie zawieść).

Każda z postaci jest zupełnie innym bohaterem. Różnią się charakterami, jedni mają problemy, drudzy w życiu szukają przygody, zabawy. Razem tworzą zgraną paczkę która jest w stanie poradzić sobie z każdym kłopotem. To świetne połączenie inteligencji Mariana, sprytu Pestki, dojrzałości Uli, radości Julka oraz wiedzy Zenka. Taka grupa jest niezwykle silna. Skrajnie różni, a jednak wciąż razem.

Wszystkie elementy w łagodnej harmonii dopełniają się. Dzięki temu wszystko jest na swoim miejscu, a przyjaciele są razem niezależnie od okoliczności. To wspaniali bohaterowie.

Podobne wypracowania do „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa - prezentacja bohaterów powieści