Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” - charakterystyka arystokracji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Zygmunta Krasińskiego podzielony jest na cztery części. Pierwsze dwie to, tak zwany, dramat rodzinny. Dwie ostatnie przedstawiają rewolucję.

Obóz arystokracji schronił się przed rewolucjonistami w Okopach św. Trójcy, miejsce to stało się ostatnią twierdzą, ostoją feudalizmu. Schronienie znaleźli tu hrabiowie, baronowie, księża, bankierzy, senatorzy, dygnitarze, a nawet arcybiskup. Hrabia Henry, jako jedyny człowiek honoru, objął przywództwo, a tym samym stał się obrońcą starego porządku społecznego i religii.

Krasiński, pomimo tego, że sam wywodził się z tej grupy społecznej - arystokracji - nie szczędzi jej krytyki. Nie znaczy to, że całkowicie potępia jej działania. Przedstawia również dobre strony tej grupy społecznej.

Ustami Pankracego autor wypowiada zarzuty wobec arystokracji. Wytyka im między innymi to, że gnębią, poniżają i wyzyskują swoich poddanych. Kolejnym zarzutem jest rak dbałości o losy ojczyzny, marnowanie młodości na zabawie i swawolach. Według niego arystokraci są oszustami, wyzyskiwaczami. Przykładem są słowa, które wypowiedział w rozmowie z Henrykiem: „kanclerz - sfałszował akta, spalił archiwa, przekupił sędziów, trucizną przyspieszył spadki, stad wsie twoje, dochody, potęga....

Podobne wypracowania