Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas „Trzej muszkieterowie” - charakterystyka d’Artagnana

„Trzej muszkieterowie” to powieść płaszcza i szpady. Powstała w epoce romantyzmu. Jest to pierwsza część trylogii, opowiadającej losy d’Artagnana i jego trzech przyjaciół. Akcja utworu rozgrywa się za panowania Ludwika XIII, we Francji. Pierwowzorem dla stworzenia postaci d’Artagnana był królewski muszkieter, Charles de Batz de Castelmore d'Artagnan. Losy bohatera są jedynie fikcją literacką.

D’Artagnan jest głównym bohaterem powieści. Wychował się w Tarbes, w Gaskonii. Jego marzeniem już od najmłodszych lat, było zostanie muszkieterem. W decyzji tej poparł go ojciec: „Jesteś młody i musisz być odważny z dwóch powodów: po pierwsze, bo jesteś Gaskończykiem, po drugie, bo jesteś moim synem”.

W tym celu udał się do Paryża, aby tam zdawać do Akademii. Już w  stolicy człowieka wyśmiewającego jego konia wyzwał na pojedynek. Ten nie stawił się do walki. Wysłał przeciwko młodemu mężczyźnie swoich przyjaciół. Uciekając przed nimi, d’Artagnan natknął się na trzech muszkieterów. Przyjaciele wyzwali młodego śmiałka na pojedynek. Młodzieniec przekonany o swoich umiejętnościach w posługiwaniu się szpadą, od razu przyjął wyzwanie. Swoją odwagą zrobił duże wrażenie na Atosie, Portosie i Aramisie. Kompani postanowili wziąć chłopca po swoje skrzydła. Do trzech muszkieterów dołączył zatem czwarty. Szybko połączyła ich  prawdziwa przyjaźń.

D’Artagnan zakochał się w pięknej  Konstancji Bonacieux. Jako prawdziwy muszkieter chronił ją i dbał o jej bezpieczeństwo. Jednak jego uczucie do Konstancji nie było wystarczająco silne, by młodzieniec nie uległ kolejnemu zauroczeniu. Jego nową miłością okazała się Milady. W międzyczasie d’Artagnan uwiódł jeszcze jej służącą, Ketty. Nieuczciwość wobec Konstancji to nie jedyna sytuacja, w której d’Artagnan zabłądził i zszedł z uczciwej drogi. W zamian za otrzymanie stanowiska porucznika muszkieterów, zawarł układ z kardynałem Richelieu, składając przysięgę milczenia dotyczącą wszelkich intryg kardynała. Jest to świadectwem  niewierności muszkietera wobec króla. Aby spełnić swoje marzenia, d’Artagnan szedł „po trupach”. Zdradzając króla, otrzymał najwyższy stopień wojskowy.  

D’Artagnan dążył do spełnienia swoich marzeń, miał wielkie ambicje i żadnych skrupułów w dążeniu do osiągnięcia postawionych przed sobą celów. Był odważny i waleczny. Mimo złych decyzji, jakie niejednokrotnie przyszło mu podjąć w życiu, postrzegany jest jako pozytywny bohater powieści Dumasa. 

Podobne wypracowania do Aleksander Dumas „Trzej muszkieterowie” - charakterystyka d’Artagnana