Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierre Corneille „Cyd” - konflikt honoru i miłości przedstawiony w utworze „Cydzie”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cyd” to tragikomedia Pierra Corneille`a, osnuta wokół postaci średniowiecznego rycerza Rodryga Diaza de Bivara, który w XI wieku walczył dla hiszpańskiego króla Alfonsa VI z Maurami, próbującymi podbić Hiszpanię.

W sztuce Corneille`a Rodryg jest zakochany z wzajemnością w pięknej Chimenie. Związek młodych zostaje zerwany, kiedy na skutek kłótni ich rodziców Rodryg zabija w honorowym pojedynku ojca swojej wybranki. Rycerz złamał zakaz pojedynków, musi więc uciekać przed karą. Jednocześnie nie spodziewa się, by po tym, co zrobił, Chimena nadal go kochała. Szuka więc śmierci w szaleńczej walce, stając na czele oddziału. Rodryg to bohater tragiczny, rozdarty między honorem a miłością. Musi wybrać, a cokolwiek wybierze - honor, czyli pomoc ojcu albo miłość, a więc Chimenę, poniesie poważne konsekwencje.

Honor i miłość w sztuce Corneille`a są wartościami przeciwstawnymi, przynajmniej z perspektywy głównego bohatera. Nie można zapominać, że Rodryg to rycerz, a według kodeksu rycerskiego honor jest najcenniejszy. Można stracić życie, ale honoru nigdy. Rodryg wybiera więc honor i zabija w pojedynku ojca Chimeny. Bohater czuje się głęboko nieszczęśliwy, czując, że to na zawsze oddziela go od ukochanej. Rodryg...

Podobne wypracowania