Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierre Corneille „Cyd” - konflikt honoru i miłości przedstawiony w utworze „Cydzie”. Opracowanie

„Cyd” to tragikomedia Pierra Corneille`a, osnuta wokół postaci średniowiecznego rycerza Rodryga Diaza de Bivara, który w XI wieku walczył dla hiszpańskiego króla Alfonsa VI z Maurami, próbującymi podbić Hiszpanię.

W sztuce Corneille`a Rodryg jest zakochany z wzajemnością w pięknej Chimenie. Związek młodych zostaje zerwany, kiedy na skutek kłótni ich rodziców Rodryg zabija w honorowym pojedynku ojca swojej wybranki. Rycerz złamał zakaz pojedynków, musi więc uciekać przed karą. Jednocześnie nie spodziewa się, by po tym, co zrobił, Chimena nadal go kochała. Szuka więc śmierci w szaleńczej walce, stając na czele oddziału. Rodryg to bohater tragiczny, rozdarty między honorem a miłością. Musi wybrać, a cokolwiek wybierze - honor, czyli pomoc ojcu albo miłość, a więc Chimenę, poniesie poważne konsekwencje.

Honor i miłość w sztuce Corneille`a są wartościami przeciwstawnymi, przynajmniej z perspektywy głównego bohatera. Nie można zapominać, że Rodryg to rycerz, a według kodeksu rycerskiego honor jest najcenniejszy. Można stracić życie, ale honoru nigdy. Rodryg wybiera więc honor i zabija w pojedynku ojca Chimeny. Bohater czuje się głęboko nieszczęśliwy, czując, że to na zawsze oddziela go od ukochanej. Rodryg odsunął się też od swojego ojca, dla którego poświęcił miłość.

Stawiając wszystko na jedną kartę, tuż po zabiciu hrabiego Gomesa, Rodryg idzie do Chimeny i prosi o wymierzenie kary. Ukochana nie jest w stanie go potępić, zdając sobie sprawę, że tak naprawdę nie miał wyjścia. To właśnie początek drogi, która poprowadzi do szczęśliwego zakończenia. W konflikcie honoru i miłości żadna z tych dwóch wartości nie okazuje się zwycięska. Rycerz musi postępować honorowo, nie ma innego wyboru, ale Chimena to wie, bo sama jest córką rycerza. Dlatego wybór honoru nie oznacza całkowitej rezygnacji z miłości. Kiedy Rodryg, okryty chwałą po zwycięskich bitwach z Maurami, zostaje bohaterem narodowym, król mu przebacza, a potem czyni to także Chimena.

Utwór Corneille`a opowiada o sposobie pogodzenia obowiązku z uczuciem. Miłość bohaterów jest możliwa tylko dlatego, że czują, iż są siebie warci. Rodryg nie splamił swego honoru, Chimena pojęła, że nie mógł postąpić inaczej. Ludzie mogą darzyć się uczuciem, jeśli podobnie pojmują kwestie honoru, którego obrona także jest nakazem miłości.

Podobne wypracowania do Pierre Corneille „Cyd” - konflikt honoru i miłości przedstawiony w utworze „Cydzie”. Opracowanie