Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - motyw rodziny - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej nazywa się sagą rodzinną, gdyż opowidają historię wielopolkoleniowej rodziny Nichciców.

Barbara miała dwoje starszego rodzeństwa, brata Daniela i siostrę Teresę. Kiedy poznała Bogumiała jej starsze rodzeństwo pozakładało już własne rodziny, a ona była po przejściach nieszczęśliwej miości. Nie kochała Bogusława, kiedy brała z nim ślub. Nie kochała, ale szanowała go jako człowieka dobrego i życzliwego. Bogumił zupełnie inaczej, pokochał Barbarę, ślub z nią było dla niego spelnieniem marzeń. Jako małżeństwo wspaniale się uzupełniają charakterami. Bogumił umiał uspooich i wyciszyc emocju u Barbary, ona z kolei stanowiła dla niego podporę, gdy nastawały gorsze czasy.

Niechcicowie mieli czworo dzieci. Piotruś umarł mając cztery lata. Jego śmierć, dość niespodziewana, spadła na rodziców jak grom z jasnego nieba. Oboje przeżyli załamanie, nie umieli nawet o tym porozmawiać. Każde napomknienie o tym wydarzeniu osłabiało Barbarę, która po cichu próbowała zrzucić winę za śmierć dziecka na męża. Z tego powodu Bogumił chciał popełnić samobójstwo.

Pozostałe dzieci: Agnieszka, Eilia i Tomasz tworzyły barwną gromadkę. Znacznie rożnili sie od siebie. Tomasz, największy urwis w rodzinie, buntował...

Podobne wypracowania