Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw przyrody - Przyroda jako tło wydarzeń literackich. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Artyści często czerpali z przyrody inspiracje dla swoich dzieł. Wielokrotnie tworzyli utwory, w których natura była tłem opisywanych wydarzeń.

Adam Mickiewicz był mistrzem w opisywaniu piękna i niesamowitości świata natury. Widać to przede wszystkich w „Balladach”. Opisywane przez poetę zdarzenia dzieją się w otoczeniu lasów, drzew, stawów i kwiatów. Twory natury pełnią rolę obserwatora, niemego świadka rozgrywających się scen. Co jednak ważne, nie są bezsilne i bezbronne; wręcz przeciwnie, mają ogromny wpływ na losy innych bohaterów i przebieg wydarzeń. W balladzie „Świtezianka” przyroda patrzy na romans młodego strzelca i pięknej dziewczyny. Jest ona wodną nimfa, która posiada nadprzyrodzone moce. Mężczyzna nie wiem o tym i dopuszcza się zdrady. Cicha to tej pory natura nie pozwala na wyrządzanie takiej krzywdy. Jezioro, które jest miejscem schadzek zakochanych mści się na niewiernym kochanku i wciąga do w wodną otchłań. Przyroda wymierza sprawiedliwość i karze winowajcę.

W powieści pozytywistycznej „Nad Niemnem” natura wyznacza tryb życia mieszkańców wsi. Zależnie od pory roku chłopi i panowie muszę wykonywać inną pracę i mają różne obowiązki. Wszystko, co spotyka...

Podobne wypracowania