Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw przyrody - Przyroda jako tło wydarzeń literackich. Opracowanie tematu

Artyści często czerpali z przyrody inspiracje dla swoich dzieł. Wielokrotnie tworzyli utwory, w których natura była tłem opisywanych wydarzeń.

Adam Mickiewicz był mistrzem w opisywaniu piękna i niesamowitości świata natury. Widać to przede wszystkich w „Balladach”. Opisywane przez poetę zdarzenia dzieją się w otoczeniu lasów, drzew, stawów i kwiatów. Twory natury pełnią rolę obserwatora, niemego świadka rozgrywających się scen. Co jednak ważne, nie są bezsilne i bezbronne; wręcz przeciwnie, mają ogromny wpływ na losy innych bohaterów i przebieg wydarzeń. W balladzie „Świtezianka” przyroda patrzy na romans młodego strzelca i pięknej dziewczyny. Jest ona wodną nimfa, która posiada nadprzyrodzone moce. Mężczyzna nie wiem o tym i dopuszcza się zdrady. Cicha to tej pory natura nie pozwala na wyrządzanie takiej krzywdy. Jezioro, które jest miejscem schadzek zakochanych mści się na niewiernym kochanku i wciąga do w wodną otchłań. Przyroda wymierza sprawiedliwość i karze winowajcę.

W powieści pozytywistycznej „Nad Niemnem” natura wyznacza tryb życia mieszkańców wsi. Zależnie od pory roku chłopi i panowie muszę wykonywać inną pracę i mają różne obowiązki. Wszystko, co spotyka człowieka dzieje się z udziałem świata natury. Spotkania w gaju, zbieranie kwiatów, nocne przechadzki nad rzeką. Podobnie jak w balladach przyroda przygląda się ludziom, jednak tutaj nie ingeruje. „Chłopi” Władysława Reymonta są chyba najwspanialszym dziełem, w którym główną inspiracją jest przyroda. To ona, jak w powieści Orzeszkowej, wyznacza ludziom tryb życia. Jest czas na siewy, zbiory, sianokosy.

W tej powieści, podobnie jak i w życiu, ludzie są wdzięczni naturze, ponieważ to ona zapewnia im wyżywienia, dach nad głową i dostatnie życie. Dom buduje się z drewna, spożywa się dary natury, a od wielkości plonów zależy sytuacja finansowa oraz bytowa. Przyroda dla bohaterów „Chłopów” jest boskim darem, sferą świętą i najważniejszą. Pisarz uczynił z niej tło literackich wydarzeń, co oddaje prawdziwe wiejskie realia.

Na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych utworów, w którym tło rozgrywających się sytuacji stanowiła przyroda. Uważam, że takie osadzenie natury było i jest bardzo trafne. Człowiek zawsze będzie współistniał ze światem roślin i zwierząt. Bez względu na to, jak wysokie budynki wybuduje i jak wiele osiągnie, przyroda jest niezbędna by przetrwać. Wiedzieli o tym artyści i dlatego sytuowali naturą tak wysoko.

Podobne wypracowania do Motyw przyrody - Przyroda jako tło wydarzeń literackich. Opracowanie tematu