Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Faraon” jako romans wychowawczy - rozwiń temat na podstawie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Faraon” Bolesława Prusa to powieść wydana w 1895 roku, opowiadająca o losach młodego władcy Egiptu, Ramzesa XIII. Po śmierci ojca zostaje on faraonem, przejmując władzę w kraju pogrążonym w długach, gdzie najciężej pracujący chłopi cierpią ogromny wyzysk. Ramzes jest młody, silny, inteligentny i zdolny. Szybko zauważa, że sposobem na odbudowę potęgi Egiptu będzie zmniejszenie znaczenia kapłanów i pozbawienia ich części władzy. Niestety, kapłani nie zamierzają oddać swojej pozycji. Ramzes XIII przygotowuje się do ostatecznej rozprawy z nimi, ale nie docenia przeciwnika, przegrywa w decydującym starciu i ginie.

Konstruując fabułę swojej książki, Bolesław Prus skorzystał ze schematu romansu wychowawczego. To rodzaj powieści, której cechą charakterystyczną jest, iż bohater, najczęściej młody człowiek, zdobywa wiedzę, uczy się życia, czerpie doświadczenie od kogoś starszego, określanego mianem mentora lub nauczyciela. Pierwowzorem takiej konstrukcji powieści było dzieło Ksenofonta, greckiego pisarza z IV wieku p.n.e., zatytułowanie „Wychowanie Cyrusa”. W przypadku „Faraona” młodym bohaterem jest oczywiście Ramzes XIII, a jego mentorami kapłani, ci sami, którzy będą później jego przeciwnikami.

Od Herhora...

Podobne wypracowania