Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - hierarchia wartości w „Chłopach”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Reymont w opowieści o mieszkańcach wsi Lipce pokazał szereg wartości, który były istotne dla ludu. Niektóre z nich są uniwersalne, inne zaś aktualne w danym miejscu i czasie.

Najważniejszą wartością dla chłopów była niewątpliwie praca. Każdego dnia o świcie wstawali, aby udać się na pole i pracować w pocie czoła. Budowali zagrody, udoskonalali stare budynki i zajmowali się zwierzętami. Idealnym gospodarzem był Maciej Boryna. Mężczyzna kochał swoją ziemię i troszczył się o nią. Bardzo martwił się o to, kto zastąpi go po śmierci. Praca wpisana była w życie wszystkich mieszkańców wsi. Także kobiety, nawet jeśli nie wychodziły do pola miały dzień wypełniony zajęciami. Do ich obowiązków należała opieka nad dziećmi, przygotowywanie posiłków i utrzymywanie porządku w domu.

Z pracowitością bezpośrednio łączy się inna wartość, a mianowicie miłość i szacunek do przyrody. Chłopi wiedzieli, że ich życie możliwie jest tylko dzięki istnieniu natury i jej darów. Od wielkości plonów zależał wielokrotnie los rodziny, od urodzaju sytuacja finansowa. Ludzi żyli w zgodzie z przyrodą, ponieważ byli jej wdzięczni za wszystko, czym ich obdarowała. W powieści to właśnie natura wyznacza tryb życia mieszkańców wsi....

Podobne wypracowania