Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - Sierotka Marysia poznaje królową Tatrę - opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sierotka Marysia po utracie gąsek, zaduszonych przez lisa Sadełko, została wypędzona przez gospodynię. Kobieta nie mogła jej darować utraty ptactwa. Płaczącą dziewczynkę napotkał w lesie krasnoludek Podziomek. Choć sam był w ciężkim położeniu, ponieważ długo już głodował, to jednak postanowił pomóc biednej dziewczynie. Znając się na rzeczy, Podziomek wymyślił, że zaprowadzi Marysię do królowej Tatry, która być może pomoże jej w odzyskaniu gąsek. Wędrowali razem przez trzy dni, by w końcu stanąć przed wysoką górą, na której szczycie wznosił się zamek Tatry. Góra była tak wysoka, że tonęła w chmurach, a znajdujący się powyżej zamek oświetlony  był promieniami słonecznymi.

Biedna Marysia nie wiedziała jak się tam wdrapać, ale pomógł jej orzeł, promień słoneczny i mgiełka. Dziewczynka stanęła wreszcie przed królową, kobietą piękną i władczą. Marysia była tak nieśmiała, że nie mogła powiedzieć ani słowa. Pomógł jej Podziomek, objaśniając, że dziewczynka jest sierotą. Bohaterka poprosiła królową o gąski. Tatra bardzo się zdziwiła, bo dotąd przychodzili do niej ludzie, by żądać bogactwa lub władzy. Nikt jeszcze nie przyszedł prosić o coś, co miał i utracił. Postawa Marysi tak wzruszyła królową, że...

Podobne wypracowania