Maria Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - Sierotka Marysia poznaje królową Tatrę - opis
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Sierotka Marysia po utracie gąsek, zaduszonych przez lisa Sadełko, została wypędzona przez gospodynię. Kobieta nie mogła jej darować utraty ptactwa. Płaczącą dziewczynkę napotkał w lesie krasnoludek Podziomek. Choć sam był w ciężkim położeniu, ponieważ długo już głodował, to jednak postanowił pomóc biednej dziewczynie. Znając się na rzeczy, Podziomek wymyślił, że zaprowadzi Marysię do królowej Tatry, która być może pomoże jej w odzyskaniu gąsek. Wędrowali razem przez trzy dni, by w końcu stanąć przed wysoką górą, na której szczycie wznosił się zamek Tatry. Góra była tak wysoka, że tonęła w chmurach, a znajdujący się powyżej zamek oświetlony był promieniami słonecznymi.
Biedna Marysia nie wiedziała jak się tam wdrapać, ale pomógł jej orzeł, promień słoneczny i mgiełka. Dziewczynka stanęła wreszcie przed królową, kobietą piękną i władczą. Marysia była tak nieśmiała, że nie mogła powiedzieć ani słowa. Pomógł jej Podziomek, objaśniając, że dziewczynka jest sierotą. Bohaterka poprosiła królową o gąski. Tatra bardzo się zdziwiła, bo dotąd przychodzili do niej ludzie, by żądać bogactwa lub władzy. Nikt jeszcze nie przyszedł prosić o coś, co miał i utracił. Postawa Marysi tak wzruszyła królową, że natychmiast spełniła jej prośbę. Tatra widziała, że dziewczynka jest bardzo biedna, ale poznała też, że ma dobre serce – nie prosi o nic dla siebie, ale o naprawienie szkody, którą wyrządził lis Sadełko. Marysi żal było pięknych gąsek i za wszelką cenę chciała oddać je gospodyni.
Zanim Marysia weszła do zamku królowej Tatry, usłyszała dwa głosy. Jeden ostrzegał, że władczyni jest okropnie surowa, wyniosła i niechętnie wysłuchuje próśb. Drugi głos zapewniał natomiast, że królowa jest mądra i dobra. Szybko okazało się, że Tatra jest bardzo wyrozumiała, choć tak naprawdę zachowywała się tak, jak na to zasługiwali ludzie, przychodzący do niej z licznymi prośbami. Skromnych i dobrych nagradzała, spełniała ich życzenia płynące wprost z serca. Osoby wyniosłe i dumne, marzące o wielkich bogactwach, odprawiane były z niczym, a Tatra była dla nich sroga i niedostępna.
Można powiedzieć, że zarówno Marysia jak i królowa Tatra były do siebie podobne. Obie miały dobre serce i chciały pomagać innym, choć obie nie doświadczały dobroci od wielu osób – do królowej przychodzili ludzie tylko z żądaniami, natomiast Marysia jako sierotka była pomiatana przez gospodynię i całą wieś. Dobroć okazał jej, przygarniając do własnej chaty, dopiero ubogi chłop Skrobek, po tym, jak gospodyni, której Marysia przyprowadziła z powrotem gąski, wyrzuciła ją z domu. Wówczas los dziewczyny odmienił się - znalazła wreszcie prawdziwy dom, na który w pełni zasługiwała.
Podobne wypracowania do Maria Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - Sierotka Marysia poznaje królową Tatrę - opis
- Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - motyw pracy - opracowanie
- Monolog Gustwa - znaczenie monologu Gustawa-Pustelnika - „Dziady”
- William Szekspir „Romeo i Julia” a „Romeo i Julia” Baza Luhrmanna - książka a film - porównanie i opis
- George Byron „Giaur” - charakterystyka Giaura
- Krzysztof Kamil Baczyński „Modlitwa do Bogarodzicy” - interpretacja i analiza utworu
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - „Balladyna” jako dramat o namiętności i zbrodni. Opracowanie
- Tadeusz Borowski „Opowiadania” - artyzm
- Gabriela Zapolska „Moralności Pani Dulskiej” - Obraz rodziny w „Moralności Pani Dulskiej”. Opis
- Opowiadanie o powstaniu świata
- Tadeusz Makowski „Dwaj mali przyjaciele” - opis obrazu, interpretacja
- Rola artysty w literaturze - polemika między Elizą Orzeszkową i Stanisławem Przybyszewskim. Rozwiń temat w oparciu o wybrane teksty literackie
- Julian Tuwim „Rzecz Czarnoleska” - interpretacja i analiza wiersza
- Intuicjonizm w literaturze Młodej Polski
- Juliusz Słowacki na emigracji - kontekst historyczny i biograficzny. Dzieła i podróże
- Juliusz Słowacki „Grób Agamemnona” - opracowanie utworu
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - charakterystyka Nel
- Bohaterowie „Siłaczki” Stefana Żeromskiego - odnoszą sukces czy ponoszą porażkę? Rozprawka
- Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Bylicy
- „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska świadectwem obyczajów w epoce baroku
- Maria Konopnicka - biografia, życiorys