Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki na emigracji - kontekst historyczny i biograficzny. Dzieła i podróże

Juliusz Słowacki, podobnie jak większość środowiska artystycznego i intelektualnego, po powstaniu listopadowym musiał udać się na obczyznę. Jego twórczość emigracyjna znacznie różniła się od dokonań Adama Mickiewicza. Jej początkowy negatywny odbiór przez środowisko paryskie wpłynął znacząco na późniejsze dokonania poety.

Rok po powstaniu poeta zajmował w Anglii i Francji stanowisko kuriera dyplomatycznego. Jego utwory, świadomie odbiegające tematyką od sytuacji politycznej, spotkały się z ostrą krytyką kręgów artystycznych. Jednak najbardziej dotknęła Słowackiego opinia Mickiewicza, który opisał wiersze kolegi po fachu jako „gmach piękną architekturą stawiony, ale w gmachu Boga nie ma”. Nieprzychylne zdanie o twórczości Słowackiego ostatecznie zadecydowało o jego przeprowadzce. Najpierw artysta zawitał do Szwajcarii, gdzie próbując sprostać wymaganiom środowisk paryskich, napisał i wydał powstańcze dzieła: „Poezje”, „Lambra”, „Kordiana” i „Balladynę”, a także „Horsztyńskiego”. Mimo zakamuflowanej tematyki powstańczej, dzieła prezentują indywidualistyczny nurt romantyzmu, będący także wyzwaniem filozoficznym i ideowym, rzuconym konkurentowi pióra,...

Podobne wypracowania