Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - recenzja dramatu

„Makbet” obok „Romea i Julii” oraz „Hamleta” jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej przytaczanych sztuk Szekspira. Podobnie jak większość utworów angielskiego dramaturga, nie przedstawia ona pozytywnej charakterystyki rodzaju ludzkiego, skupia się natomiast na meandrach ludzkiej psychiki opanowanej przez złe namiętności.

Szekspir, jako bystry obserwator i genialny psycholog, nie stawia jednoznacznej diagnozy poszczególnym bohaterom. Jeśli na płaszczyźnie ogólnej interpretacji jawią się oni jako czarne charaktery, dla uważnego czytelnika stają się postaciami o wielu wymiarach. Dramaturg zasiewa bowiem ziarno niepewności – postaci miewają wyrzuty sumienia, modlą się albo wykonują bezinteresowne czyny, co mąci ich jednolity obraz.

Tak jest także w przypadku Makbeta. Wiemy, że przed spotkaniem z wiedźmami był on sprawiedliwym i utalentowanym dowódcą wojsk. Kochał swoją ojczyznę, a jako przyjaciel Banka miał nieposzlakowaną opinię człowieka mężnego i patriotycznego. Jednak po usłyszeniu przepowiedni wiedźm, w jego umyśle zrodził się zbrodniczy plan dojścia do władzy. Wszystkie zasady moralne, którymi kierował się wcześniej, odeszły w niepamięć.

Czytelnik może nadać wiele znaczeń...

Podobne wypracowania