Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Los ludu i idee patriotyczne w poezji Marii Konopnickiej - opracowanie

Maria Konopnicka, jedna z najbardziej utalentowanych poetek drugiej połowy XIX wieku, była jedną z najbardziej wpływowych osób swoich czasów. Działaczka, rzeczniczka praw kobiet, publicystka i tłumaczka stała się synonimem „adwokata” ludzi, którzy nie mieli możliwości obrony samych siebie, ponieważ nie mieli głosu. Konopnicka zajmowała się przede wszystkim tematyką oraz problematyką społeczna i narodowościową.

W swojej twórczości nie unikała tematów nieraz trudnych i niewygodnych dla samych Polaków, ale przede wszystkim wskazywała im drogę, jaką powinni postępować w czasach tak ciężkich dla Polski, jakimi były czasy zaborów. Jednym z najważniejszych manifestów narodowościowych, patriotycznych jest jeden z wierszy Konopnickiej – utwór „Rota”, silnie nacechowany patriotycznymi motywami.

W „Rocie” w sposób niezwykle stanowczy poetka określa, czym jest duch walki. Polskiego narodu nie złamie się żadnymi metodami, nikt nie zdoła „zgnębić” rodu polskiego, bo to „szczep Piastowy”. Solidarni jednością Polacy pokonają wszystkie przeciwieństwa, będą walczyć do ostatniej kropli krwi, a z pomocą Boga nie poddadzą się nigdy. Autorka w wierszu,...

Podobne wypracowania