Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Anieli

Aniela, jedna z głównych bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt.: „Śluby panieńskie”, jest uosobieniem wszelkich zalet kobiety: jest piękna, delikatna, dobra i marzy o wielkiej miłości. Imię dziewczyny nie jest przypadkowe - Aniela znaczy „anielska” i takie właśnie usposobienie ma bohaterka komedii Fredry.

Wychowana na wsi Aniela, od małego uczyła się i przestrzegała zasad dobrego wychowania, szacunku dla tradycji i starych obyczajów. W wolnym czasie haftuje, wyszywa, śpiewa oraz czyta dużo książek, szczególnie romansów, które kształtują jej pragnienia doznania wielkich i pełnych pasji uczuć. Aniela pod czujnym okiem matki, wyrosła na dobrą kobietę i potencjalną przykładną żonę. Zamiar pani Dobrójskiej, by wydać dziewczynę za Gustawa, ta akceptuje z pokorą. Odrzuca jednak pierwsze oświadczyny Gucia, widząc, że ten robi to z obowiązku, a nie miłości. Nie ma zamiaru oddać swojej ręki mężczyźnie, który jej nie szanuje i wbrew jakimkolwiek zasadom dobrego zachowania - zasypia w jej towarzystwie.

Aniela wraz z Klarą, pod wpływem lektury książki o wadach mężczyzn, składa wraz z nią śluby, przysięgając, że nigdy nie wyjdzie za mąż i nie odda serca mężczyźnie, choć zaraz obie dziewczyny wyliczają liczne...

Podobne wypracowania