Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - Kto twoim zdaniem powinien przeczytać „Folwark zwierzęcy”? Wypracowanie

Moim zdaniem powieść George’a Orwella pod tytułem „Folwark zwierzęcy” to wspaniała opowieść o marzeniach, które niestety zostały urzeczywistnione, a w momencie, gdy zostały spełnione, wymknęły się spod kontroli wszystkich. Marzenie o polepszeniu warunków życia przez wszystkie zwierzęta z „Folwarku dworskiego” to prawdziwa wolność. Wierzą, że tę wolność uzyskają dzięki rebelii, jednak jedyne, co osiągają, to zastępują człowieka zwykłą świnię.

Myślę, że osobami, które z pewnością powinny dostać w ręcę książkę George’a Orwella są prawdziwi idealiści, marzyciele, a także politycy, którzy swoim wyborcom są w stanie wmówić niemal wszystko. Sytuacja przedstawiona w „Folwarku zwierzęcym” to nic innego jak jednoznaczna i bezwzględna krytyka wszystkich systemów totalitarnych - w tym dyktatury.

Autor nie bawi się w pokazywanie zalet i wad tego systemu. Zamiast tego skupia się na potępieniu politycznej drogi, która nigdzie nie prowadzi. Być może książka ta jest przesłaniem-przestrogą dla polityków nazbyt ambitnych w swojej chęci zdobycia władzy. Bo próbowanie zdobycia jej siłą niczego nie zmieni. Z pewnością „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella byłaby znakomitą lekturą dla dzisiejszych polityków. Byłaby jednoznaczną przestrogą dla nich, że nie można rządzić żadnym państwem bez wyraźnej zgody na to całego społeczeństwa.

Polityk może spokojnie pełnić swoją rolę tylko i wyłącznie z woli ludu. Społeczeństwo pragnie zmian i zawsze za wszystko będzie winić władzę, dlatego trzeba znać potrzeby społeczeństwa i je zaspokajać. Demokracja jest najlepszym narzędziem w ręku każdego polityka.

Z pewnością pacyfistycznie nastawiony George Orwell chciał też skrytykować wielkich marzycieli, filozofów i indywidualistów politycznych zdążających całymi sobą do tak zwanej utopijnej wizji kraju. Przykładami w powieści mogą być oczywiście Snowball oraz umierający w godności, z należnymi honorami knur Major. Są oni przedstawicielami tych, którzy zazwyczaj wiele mówią, niekoniecznie robiąc w tym kierunku cokolwiek oprócz opowiadania o tym, jak to w przyszłości będzie, jeżeli tylko zrobi się to i owo, jeżeli zrobi to ktoś.

Utopijni przedstawiciele bardzo szybko znikają ze stron książki, pozostawiając po sobie tylko echa wypowiedzianych słów - słów wielkich, bo opowiadających o nadzwyczaj barwnej przyszłości. Jednak ani Snowball ani Major nie zrobili konkretnie nic, aby ich plany zostały wprowadzone w życie. Z takimi ludźmi autor rozprawia się po mistrzowsku. Dzięki książce, którą oferuje nam George Orwell, dostają ważną przestrogę. Politycy-indywidualiści szczególnie.

Wydaje mi się, że to przede wszystkim oni powinni przeczytać tę książkę, bo jest wprost stworzona dla nich, zupełnie jakby byli adresatami tej jakże ciekawej lektury. Z pewnością w ich biblioteczce, pośród prawnych bestsellerów powinna znaleźć się książka George’a Orwella pod tytułem „Folwark zwierzęcy”. To niezawodnie pouczająca lektura o nas wszystkich tworzących razem wielką grupę, jaką jest społeczeństwo, z rządzącymi będącą państwem.

Autor pokazuje w sposób może zbyt drastyczny, ale rzeczywiście przekonujący, że droga systemu totalitarnego nie jest drogą, która może prowadzić do jakiegokolwiek celu. Oczywiście adresatami tej lektury może być także społeczeństwo, które przede wszystkim nie może dać się ogłupić władzy. Gdy widzi, że są łamane jego podstawowe prawa, powinno reagować natychmiast, nie pozwalać na dalszy rozwój sytuacji, bo może to się skończyć jeżeli nie tragicznie to niczym. Jest to zupełnie niemy apel do obywateli, aby nie pozwolili władzy na zbyt wiele, aby w sytuacji, w której się znaleźli, poszukali złotego rozwiązania jakim z pewnością jest demokracja. Bo to ona jest złotym środkiem pomiędzy utopijnymi mrzonkami a totalitarnymi kłamstwami.

Podobne wypracowania do George Orwell „Folwark zwierzęcy” - Kto twoim zdaniem powinien przeczytać „Folwark zwierzęcy”? Wypracowanie