Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anakreont „Słodki bój” - interpretacja i analiza utworu

Wiersz ten jest typowym utworem Anakreonta. Widzimy w nim nawiązania zarówno do tematyki erotycznej (co zostało zasygnalizowane przez wymienienie imienia Eros oraz przez wspomnienie o bitwie na pięści, którą chciałby stoczyć podmiot liryczny), jak również do tematyki biesiadnej. Motyw bitwy na pięści – charakterystyczny dla tego autora – stał się później popularny w literaturze erotycznej okresu antycznego a także literaturze dotyczącej miłości, powstałej znacznie później. 

Utwór posiada cztery wersy. Jest napisany prostym językiem pozbawionym ozdobników:
„Przynieś wodę, przynieś wino, / przynieś, chłopcze, nam tu wieńce / kwiatów pełne, bym z Erosem / stoczył słodki bój na pięści”.

Środkiem literackim urozmaicającym wypowiedź jest metafora „słodki bój”. Epitet „słodki” w połączeniu z wyrazem „bój” może dziwić, jednakże czytelnik zdający sobie sprawę z faktu, że wyrażenie ma na celu opisanie zmagania człowieka z uczuciem, nie czuje się zaskoczony tego typu zestawieniem.

Prośba o przyniesienie wina kierowana do chłopca może być jednocześnie oczekiwaniem na rozpoczęcie uczty. Wspomniany przez „ja” liryczne „słodki bój na pięści” jest metaforą miłości. Walka z Erosem jest jednocześnie przyjemna, jak i niebezpieczna.

W utworze nie znajdujemy jednoznacznego określenia do kogo podmiot liryczny kieruje swoje uczucia. Możliwe są w tym przypadku różne interpretacje. Jedna z nich mówi o tym, że autor jest zafascynowany młodym chłopcem. Jest to możliwe, ponieważ Anakreont swoje erotyki kierował zarówno do kobiet, jak i do młodych mężczyzn.

Można też przypuszczać, że w utworze nie jest opisany podmiot uczuć bohatera, a „ja” liryczne koncentruje się tylko na swoich prywatnych odczuciach dotyczących stanu zakochania.

Podobne wypracowania do Anakreont „Słodki bój” - interpretacja i analiza utworu