Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Paul Cézanne „Martwa natura z jabłkami i pomarańczami” - opis, interpretacja obrazu

Paul Cézanne „Martwa natura z jabłkami i pomarańczami” - opis, interpretacja obrazu

Paul Cézanne, wybitny malarz Francuski żyjący w XIX i na początku XXw., był autorem nowego sposobu ujmowania perspektywy na płótnach. Zrezygnował z ujmowania jej w sposób zbieżny (wszystkie linie stykają się w jednym punkcie), a zastosował metodę polegającą na umieszczeniu w obrazie równoległych planów, które biegły w jego głąb. Zabieg ten szczególnie widoczny jest w „Martwej naturze z jabłkami i pomarańczami”.

Za pierwszy plan płótna możemy uznać białą serwetę, na której położone są owoce. Nie jest ona równomiernie rozłożona, lecz pozwijana, przez co przybiera niestandardowe kształty. Wszystkie zagięcia, wgłębienia i wyżłobienia tworzą doskonałą przestrzeń dla mających regularną budowę owoców. Znajdują się one w dwóch miskach, a kilka z nich leży bezpośrednio na serwetce. Ich żywe i ciepłe kolory kontrastują z bielą rozpostartej na drewnie tkaniny.. W prawym górnym rogu dzieła znajduje się imbryk łączący w sobie przeciwstawne właściwości kolorystyczne głównych elementów - serwetki i owoców (jest biały, ale ozdobiony pomarańczowymi kulami). Cała kompozycja otoczona jest ciepłym głębokim brązem drewna, stanowiącego tło obrazu.

„Martwa...

Podobne wypracowania