Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Chłopi” Władysława Reymonta jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieło wybitnego noblisty Władysława Reymonta ma swoje trwałe miejsce w literaturze polskiej. „Chłopi” to nie tylko powieść o mieszkańcach Lipiec, ich problemach czy życiu. To wielostronny, panoramiczny obraz wsi, sprawdzający się w każdym czasie i w każdej przestrzeni. Stąd tak trudno określić ramy czasowe utworu czy osadzić na mapie miejscowość, w której rozgrywa się jego akcja. Taki też był zamiar pisarza. Nie chodziło mu o jednorazowe przedstawienie życia danej społeczności -  to miała być swoista synteza polskiej wsi.

Mitologizacja chłopskiej egzystencji ma miejsce niemalże na każdej stronie epopei. Polega ona na wpisaniu porządku życia lipieckiej gromady w kosmiczny porządek świata, na wydobyciu z małych ludzkich spraw, kłopotów czy radości wartości uniwersalnych, sprawdzających się nie tylko tu i teraz, ale zawsze, w każdej przestrzeni czasowej i w każdym miejscu na ziemi. Przez powieść nieustannie przewijają się odwieczne archetypy, czyli uczucia ponadczasowe towarzyszące istnieniu człowieka od zarania wieków: miłość, zazdrość, konflikt o kobietę, zdrada czy nienawiść.

Poza tym, powtarzalność pór roku, liturgicznych obrzędów czy prac na roli ciągle podkreślana na karach powieści sprawia, że nie mamy do...

Podobne wypracowania