Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - charakterystyka Guliwera

Lemuel Guliwer to główny bohater powieści Jonathana Swifta „Podróże Guliwera”, wydanej w 1726 roku. Guliwer jest lekarzem z wykształcenia, a z zamiłowania - podróżnikiem. To silny i zdrowy mężczyzna, odziany zgodnie z moda swojej epoki. Nosi okulary. Bohater marzy o dalekich podróżach i zamorskich krainach, nie może wytrzymać w domu. Kiedy zdobywa zawód, zaciąga się na statek. Wraca po sześciu latach z pieniędzmi, które zarobił dla rodziny. Żądza podróżowania ciągle pcha go na morze, Guliwer wyrusza w nową podróż.

Bohater jest człowiekiem ciekawym świata, a co za tym idzie, otwartym na innych ludzi, lubi przygody i nowe wyzwania. Jest optymistą, nie poddaje się łatwo przeciwnościom - kiedy trafia do krainy Liliputów czy olbrzymów nie rozpacza, ale stara się przystosować do sytuacji, w jakiej się znalazł. Guliwer nie traci nigdy nadziei, że zdoła wrócić do ojczyzny, przygody jakie przeżył nauczyły go, że wszystko jest możliwe.

Bohater łatwo przystosowuje się do nowych, nawet najbardziej nieoczekiwanych sytuacji. Umie rozmawiać z mieszkańcami krain, do jakich rzucił go los - dla Liliputów jest delikatny, ostrożnie traktuje tych niewielkich rozmiarów ludzi. Guliwer jest także uczciwy i sprawiedliwy - nie zgadza się na prośbę lilipuciego króla, by zniszczył wrogie państwo, które zostało pokonane. Bohater wie, że z powodu swoich rozmiarów nie może przyłączyć się do konfliktu po żadnej ze stron, bo druga nie miałaby szans.

Z kolei w państwie olbrzymów Guliwer nie traci odwagi ani hartu ducha, nie rozpacza z powodu swojej sytuacji, która nie jest godna pozazdroszczenia. Nie skarży się i nie donosi na karła, który go prześladował i łatwo mógł pozbawić życia. Podobnie stawia opór olbrzymim zwierzętom, jakie na niego napadły.

Ciekawość świata Guliwera przejawia się także w tym, że z każdej podróży przywozi jakieś pamiątki, zwierzęta z krainy Liliputów, kawałek paznokcia z kraju olbrzymów. Opowiada wszystkim o swoich podróżach, chce by inni także byli ciekawi świata. Jednak bohater nie jest zarozumiały i samolubny, kiedy żona prosi go, by skończył z podróżami, spełnia jej prośbę. Guliwer zna swoje mocne i słabe strony, wie kiedy ustąpić i się wycofać. To właśnie stanowi jego siłę.

Podobne wypracowania do Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - charakterystyka Guliwera