Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Telimeny

Telimena to jedna z bohaterek „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Była opiekunką Zosi, a Sędzia nazywał ją siostrą, chociaż nie łączyło ich żadne pokrewieństwo. To kobieta w kwiecie wieku, a w dodatku wdowa. Szukając następnego męża kokietowała mężczyzn znajdujących się w jej otoczeniu. Jej wielkim atutem była nieprzeciętna uroda: „Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną”. To kobieta bardzo intrygująca, o czym za chwilę się przekonamy.

Pierwszą cechą, o której warto wspomnieć, jest jej obeznanie i obycie. Jest kobietą w pełni ukształtowaną, ubierającą się w modny sposób. Już samym spóźnieniem na ucztę potrafi zaciekawić mężczyzn swoją osobą. Do Soplicowa przybyła z Petersburga, gdzie, zgodnie z jej opowieściami, wiodła iście światowe życie. Ściany dworku są dla niej zbyt ciasne, krępują drzemiącego w niej ducha. Zawsze stara się wyglądać elegancko i ponętnie, dodatkowo lubi się przechwalać (chociażby sprawa jej majątku), co fascynuje wielu mężczyzn.

Telimena uwielbia wchodzić w przelotne romanse. Nie potrafi oprzeć się jej Tadeusz, biją dla niej serca Rejenta, Asesora i Hrabiego. Swoim sposobem bycia potrafi skutecznie usidlić przedstawicieli przeciwnej płci. Można odnieść wrażenie, że jej postępowanie spowodowane jest nudą. Kokietuje, bawi się, by zabić dłużący się czas, by mieć namiastkę przebywania w salonach.

Telimena nie jest jednak doskonała w swoich zachowaniach. Wielokrotnie przebrzmiewają przez nie echa sentymentalizmu. „Przebaczę łacniej, chociaż przestaniesz mnie kochać, / Pomnąc, jakeś mnie kochał!" - I zaczęła szlochać…” - te słowa są na to najlepszym dowodem. Jest w tej postawie coś sztucznego, nienaturalnego. Być może Telimena szuka wielkiego uczucia, tęskni do prawdziwej miłości.

Tadeusz, kiedy orientuje się, że tak naprawdę to Zosia wstrząsnęła jego sercem, odnajduje w Telimenie sztuczność. Widzi jej niedoskonałości, które próbuje ukrywać za pomocą różnych specyfików. Zauważa, że nie jest ona tak doskonała, jak mogła wydawać się wcześniej.

Telimena dzięki swojej kontrowersyjnej osobowości jest postacią niezmiernie ciekawą. Jej „polowanie na męża” dostarcza wielu dwuznacznych scen, które rozładowywane są w sposób humorystyczny. Jest kobietą w pełni ukształtowaną i przyzwyczajoną do życia w wielkim mieście. Nie można się więc dziwić, że pragnie przenieść do Soplicowa chociaż część swojego świata, gdzie, jak możemy się domyślać, bohaterka ta czuje się jak ryba w wodzie.

Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Telimeny