Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis Syrenki Warszawskiej

Syrena warszawska jest niewątpliwie jednym z najsłynniejszych symboli naszej stolicy. To właśnie w Warszawie stoi jej pomnik, a co roku liczni turyści z zachwytem go podziwiają i słuchają opowieści o jej losach, z której dowiadują się dlaczego to właśnie kobieta o rybim ogonie chroni miasto przed wszelkim złem i jest uwieczniona w jego herbie.

Pomnik Syreny przedstawia kobietę o rybim ogonie, składającym się z mnóstwa małych łusek. W jednej ręce trzyma miecz wzniesiony ku górze, w drugiej - tarczę. Są to symbole którym miałaby ona bronić miasta przed wściekłymi ludźmi, którzy chcieli by je zaatakować.

Jak wynika z legendy, która opowiadana jest przez mieszkańców stolicy, syrena przybyła tu aż z Adriatyku. Płynęła ona wraz z swoja siostrą z wód wielkiego oceanu aż wpłynęły one na spokojne wody morza Bałtyckiego. Jej siostra zachwyciła się Danią i tam postanowiła zostać. Natomiast druga z sióstr płynęła dalej, do momentu kiedy znalazła się w Gdańsku, zauroczona tym pięknym miejscem wpłynęła w jego głąb i kontynuowała swoją podróż już nieco spokojniejszymi wodami Wisły. Kiedy zobaczyła Warszawę postanowiła zaprzestać dalszym tułaczką i na jej skałach się osiedlić. Syrena umilała czas rybakom swoim pięknym śpiewem, którym wszyscy byli oczarowani. Miał on wręcz magiczną moc i hipnotyzował on wszystkich, którzy go słuchali. Pewnego dnia zły kupiec postanowił złapać ją i na jej śpiewie zarobić mnóstwo pieniędzy. Złapał ją i zamknął w klatce. Jednak rybacy nie pozwolili na to i którejś nocy przerwali jej niewole. W dowód wdzięczności syrena obiecała bronić ich przed wszelkimi przeciwnościami losu i dlatego do dziś wszyscy wierzą, że dotrzyma ona słowa i będzie ich wybawcą.

Obecnie przypuszcza się, że obecność syreny w herbie miasta wzięła się ze średniowiecznej mody, panującej w Europie. Chodziło w niej o to, iż każde nowopowstałe miasto jako swój symbol umieszczało jakieś mityczne stworzenie w godle, a ponieważ wszyscy doskonale znali legendę o syrenie, została ona  w nim umieszczona i znajduje się tam po dziś dzień.

Podsumowując, uważam, iż syrenka jest wspaniałym obrońcą stolicy i to dobrze, że ma ona tak wspaniałego anioła stróża. Z pewnością zasłużyła ona na swój pomnik, który zawsze był chętnie odwiedzany był przez turystów i mieszkańców Warszawy.

Podobne wypracowania do Opis Syrenki Warszawskiej