Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacek Malczewski „Melancholia” - interpretacja, opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz, którego pełny tytuł brzmi: „Melancholia. Prolog. Widzenie. Wiek ostatni w Polsce”, powstawał w latach 1890-1894. Dzieło Malczewskiego uznawane jest za manifest polskiego symbolizmu i epoki Młodej Polski, obraz najpełniej oddaje również nastrój epoki „fin de siecle” w Polsce.

Scenerię obrazu stanowi pracownia malarska – w górnej, lewej części obrazu widnieje niewyraźna postać artysty siedzącego przy sztalugach. Z płótna, nad którym pracuje malarz, wylewa się skłębiony korowód postaci, który buduje pierwszy plan obrazu. Postaci tworzące tłum są alegoryczne – każda z nich ubrana jest w inny strój i posiada odmienny rekwizyt, przez co nawiązuje do różnych etapów tragicznej historii Polski XIX wieku. Na kolumnę składają się wszystkie stany społeczne: widzimy wśród jej członków zarówno kapłanów, kobiety, jak i powstańców, dzieci, żołnierzy napoleońskich. Pojawiają się również kosynierzy i żołnierze armii napoleońskiej. W tłumie odmalowani są także artyści trzymający książki, skrzypce i pędzle. Cały  bezwładny tłum zmierza w stronę okna, z którego bije jasność. Rozświetlenie świata za oknem daje wrażenie,...

Podobne wypracowania