Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Esej o miłości - Wypracowanie na temat miłości w nawiązaniu do wybranych dzieł literackich

Niektórzy uważają, że miłość jest efektem gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu. Dowodzą, że efekt podobny do zakochania można osiągnąć poprzez zjedwnie dużej ilości czekolady. Uważam, jednak, że miłość to uczucie, które tudno opisać słowami. To stan ducha i umysłu, szereg emocji spajających się w fascynację drugą osobą.

Miłość to uczucie, które najczęściej opisuje się w literaturze. Łączy ona wszystkie nurty i epoki literackie, staje się międzypokoleniowym łącznikiem. Można mówić o różnych jej rodzajach. Istnieje miłość pomiędzy dwoma kochankami, a również miłość rodziców do dziecka i dziecka do rodziców. Można mówić o miłości braterskiej, a także przyjacielskiej. Kochać można to, co się robi, więc swoją pracę, a również hobby. Często mówi się, że kochamy coś robić. Każdy z rodzajów miłości jest trochę inny.

Uczucie miłości trzeba oddzielić od zakochania. Nie można powiedzieć, że odczuwanie „motyli w brzuchu” to już poważne uczcie. Początkowo, zakochanie to fascynacja drugą osobą, przedmiotem, zajęciem. Aby sprawdzić, czy jest to „to” o co nam chodzi i do czego się przywiążemy, potrzeba czasu i cierpliwości. Na prawdziwą miłość trzeba sobie zapracować. Należy trwać przy miłości niezależnie od przeciwności losu, tak jak zrobili to Tristan i Izolda.

Miłość potrafi być uczucie, które nie tylko buduje, ale również niszczy. Widać to na przykład w dramacie Szeksira pt.: „Romeo i Julia” czy „Otello”. Skłania nas ona czasem do nienawiści czy chorobliwej zazdrości. Taka zazdrość doprowadziła Hassana do zabicia swojej ukochanej żony - Lejli, a potem Gaiura do zabicia Hassana w powieści poetyckiej Byrona. Wtedy broniąc jej stajemy się niebezpieczni nie tylko dla otoczenia, ale również dla siebie. Romeo i Julia popełnili samobójstwo. Taki sam los spotkał zakochanego w Lotcie Wertera z „Cierpień młodego Wertera” Goethego.

Podobne wypracowania do Esej o miłości - Wypracowanie na temat miłości w nawiązaniu do wybranych dzieł literackich