Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - charakterystyka Freda, siostrzeńca Scrooge’a

Fred to siostrzeniec głównego bohatera „Opowieści wigilijnej” - Ebenezera Scrooge’a i jego całkowite przeciwieństwo. Dickens wprowadził tę postać do utworu, aby uwypuklić różnice między złym a dobrym człowiekiem i przepaść między nimi. Tym dobrym jest właśnie Fred.

To postać jak najbardziej pozytywna, bez cech negatywnych. Emanuje wewnętrznym ciepłem: „Szybki ruch na mrozie i wśród mgły tak rozgrzał siostrzeńca Scrooge’a, że aż biła od niego łuna. Urodziwa twarz mężczyzny pałała, oczy skrzyły się a gdy znów przemówił z ust buchnęły kłęby pary”. Fred nieustannie się uśmiecha, ma ciepły, wesoły głos.

Kiedy widzimy go po raz pierwszy, próbuje przekonać swojego nieprzejednanego wuja do przybycia na wigilijny obiad. Nie zraża się obelgami, które co chwila wychodzą z ust niezadowolonego Scrooge’a. Nie unosi się honorem, tylko pomimo wszystko ponawia zaproszenie. Zaznacza przy tym, że nigdy nie rozpoczął sprzeczki z niesfornym wujem. Fred pragnie go przekonać do swoich racji. O świętach Bożego Narodzenia mówi: „Ale myślałem zawsze i nadal myślę o każdych zbliżających się dniach Bożego Narodzenia - niezależnie od czci, jaką budzi w nas sama nazwa tych świąt oraz ich istota, jeśli sprawy te w ogóle dadzą się rozdzielić - jako o dniach błogich, dniach przepełnionych dobrocią, duchem miłosierdzia, dniach radosnych”.

Fred to człowiek dobry, pełen miłosierdzia, pragnący zadowolić wszystkich. Lubi rozbawiać ludzi ze swojego towarzystwa (jak robi to podczas wigilii ukazanej Scrooge’owi przez Ducha Świąt Bożego Narodzenia). Jego postać sprawia, że wszyscy dookoła uśmiechają się i są szczęśliwi. Dodaje otuchy każdemu. Właściwie przez całą akcję utworu Fredowi towarzyszy śmiech, ciepło - również to rodzinne.

Najważniejsze dla niego są uczucia, jest to człowiek sentymentalny. Wierzy w przemianę wuja, broni go całym sercem przed zarzutami ze strony otoczenia. Żal mu go, bo wie, że pieniądze nie dają Scrooge’owi żadnych korzyści. Wigilia u Freda to niemal sielankowa zabawa. Uczestniczą w niej również dorośli. Fred potrafi zadbać o rozrywkę dla najbliższych, jest pełen życia, energii i entuzjazmu. To niepoprawny optymista.

Podczas wieczerzy wigilijnej siostrzeniec Scrooge’a postanawia nawet wznieść toast za nieobecnego wuja: „Dzięki wujaszkowi tak wyśmienicie się zabawiliśmy - zawołał siostrzeniec Scrooge’a. - Że byłoby to czarną niewdzięcznością, gdybyśmy nie wznieśli na jego cześć toastu. Mamy tu grzane wino, pijmy więc - zdrowie wujaszka Scrooge’a!”

Fred jest niezwykłą postacią. Łączy w sobie wszystkie pozytywne cechy, choć czasami są one mocno przejaskrawione, zabierając przy tym realność postaci. Bohatera ani razu nie widzimy wybuchającego gniewem, unoszącego się honorem. Fred został przeciwstawiony idealnie czarnemu bohaterowi - Scrooge’owi. Dzięki postaci Ebenezera Fred jest postacią jeszcze bardziej wybieloną.

Fred jawi się w utworze Dickensa jako człowiek bez wad, bez negatywnych uczuć takich, jak gniew, zazdrość, nienawiść. To propagator Świąt Bożego Narodzenia - świąt ciepłych, rodzinnych idealnie wkomponowana w te właśnie święta. Nieświadomie sam stoi na straży własnych „błogosławionych dni”. Dba o pogodny nastrój swój oraz bliskich. To naprawdę niezastąpiona osoba.

Podobne wypracowania do Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - charakterystyka Freda, siostrzeńca Scrooge’a