Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - charakterystyka Freda, siostrzeńca Scrooge’a

Fred to siostrzeniec głównego bohatera „Opowieści wigilijnej” - Ebenezera Scrooge’a i jego całkowite przeciwieństwo. Dickens wprowadził tę postać do utworu, aby uwypuklić różnice między złym a dobrym człowiekiem i przepaść między nimi. Tym dobrym jest właśnie Fred.

To postać jak najbardziej pozytywna, bez cech negatywnych. Emanuje wewnętrznym ciepłem: „Szybki ruch na mrozie i wśród mgły tak rozgrzał siostrzeńca Scrooge’a, że aż biła od niego łuna. Urodziwa twarz mężczyzny pałała, oczy skrzyły się a gdy znów przemówił z ust buchnęły kłęby pary”. Fred nieustannie się uśmiecha, ma ciepły, wesoły głos.

Kiedy widzimy go po raz pierwszy, próbuje przekonać swojego nieprzejednanego wuja do przybycia na wigilijny obiad. Nie zraża się obelgami, które co chwila wychodzą z ust niezadowolonego Scrooge’a. Nie unosi się honorem, tylko pomimo wszystko ponawia zaproszenie. Zaznacza przy tym, że nigdy nie rozpoczął sprzeczki z niesfornym wujem. Fred pragnie go przekonać do swoich racji. O świętach Bożego Narodzenia mówi: „Ale myślałem zawsze i nadal myślę o każdych zbliżających się dniach Bożego Narodzenia - niezależnie od czci, jaką budzi w nas sama nazwa tych świąt oraz ich istota,...

Podobne wypracowania