Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wanda Chotomska „Legendy polskie” - krótkie streszczenie

Wanda Chotomska - współczesna polska pisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Wydała również zbiór opowiadań, w którym zebrała przekazywane z pokolenia na pokolenie legendy. Dotyczą one genezy powstania jakiegoś miasta, opowiadają historię związaną z fikcyjną lub historyczną postacią.

Jedna z legend opowiada o „Lechu, Czechu i Rusie” - trzech braciach, który wyruszyli na długą wyprawę. Wędrówka zaowocowała założeniem własnego państwa - państwa Polan - przez Lecha. W opowiadaniu wyjaśnione jest powstanie Gniezna, którego rola była bardzo duża w tamtym czasie; Gniezno było pierwszą stolicą Polski.

Legenda „O Popielu i Mysiej Wieży” opowiada o królu Popielu i jego żonie. W obawie przed utratą majątku, żona Popiela zamieniła wszystkich swoich krewnych w myszy. Jednak „rodzina” zemściła się na niej; Popiel został wraz ze swoją żoną zjedzony przez swoich - zamienionych w myszy - krewnych.

Legenda „O Smoku ze Smoczej Jamy” opisuje bohaterskie zachowanie Szewczyka Dratewki. Oto gród króla Kraka znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie. Miastu zagraża smok, który zadomowił się w jamie nieopodal. Bezradny król obiecuje osobie, który wybawi miasto od towarzystwa siejącego postrach potwora rękę swojej pięknej córki (oraz królestwo). Wielu śmiałku nieudolnie próbowało pokonać potwora, ale dopiero Szewczyk Dratewka wykazał się pomysłowością i odwagą. Podłożył smokowi skórę baranią wypchaną siarką. Po spożyciu feralnego podarunku smok poczuł ogromne pragnienie, którego nie potrafił ugasić. Pił tak długo wodę z Wisły, aż pękł. Król Krak dotrzymuje tajemnicy, więc odwaga Szewczyka Dratewki zostaje wynagrodzona.

Jedna z legend jest zatytułowana „Wars i Sawa”. Opowiada ona o tym, jak powstało miasto Warszawa. Otóż ubogiemu rybakowi, który nazywał się Wars, oraz jego żonie Sarze, została podarowana przez króla ziemia nad Wisłą. Para założyła w tym miejscu gród: Warszawę, która - rozrastając się - po kilku wiekach stała się stolicą Polski.

Podobne wypracowania do Wanda Chotomska „Legendy polskie” - krótkie streszczenie