Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wanda Chotomska „Legendy polskie” - krótkie streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wanda Chotomska - współczesna polska pisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Wydała również zbiór opowiadań, w którym zebrała przekazywane z pokolenia na pokolenie legendy. Dotyczą one genezy powstania jakiegoś miasta, opowiadają historię związaną z fikcyjną lub historyczną postacią.

Jedna z legend opowiada o „Lechu, Czechu i Rusie” - trzech braciach, który wyruszyli na długą wyprawę. Wędrówka zaowocowała założeniem własnego państwa - państwa Polan - przez Lecha. W opowiadaniu wyjaśnione jest powstanie Gniezna, którego rola była bardzo duża w tamtym czasie; Gniezno było pierwszą stolicą Polski.

Legenda „O Popielu i Mysiej Wieży” opowiada o królu Popielu i jego żonie. W obawie przed utratą majątku, żona Popiela zamieniła wszystkich swoich krewnych w myszy. Jednak „rodzina” zemściła się na niej; Popiel został wraz ze swoją żoną zjedzony przez swoich - zamienionych w myszy - krewnych.

Legenda „O Smoku ze Smoczej Jamy” opisuje bohaterskie zachowanie Szewczyka Dratewki. Oto gród króla Kraka znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie. Miastu zagraża smok, który zadomowił się w jamie nieopodal. Bezradny król obiecuje...

Podobne wypracowania