Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Latarnik” - rola „Pana Tadeusza” w życiu Skawińskiego. Czy warto było? - rozwiń temat na podstawie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

By w pełni zrozumieć rolę powieści „Pan Tadeusz” w życiu głównego bohatera noweli Henryka Sienkiewicza „Latarnik”, zapoznajmy się krótko z losami Skawińskiego.

Skawiński miał około siedemdziesiąt pięć lat. Mimo podeszłego wieku był mężczyzną wyprostowanym, silnym i zdrowo wyglądającym. Miał spaloną skórę, co wskazywało na jego tułaczy tryb życia. Jego twarz była przygnębiona i smutna, ale uczciwa.

Główny bohater był patriotą. W młodości walczył w powstaniu listopadowym, brał udział w Wiośnie Ludów, w wojnie domowej w Hiszpanii oraz w wojnie północ - południe w Stanach Zjednoczonych. Skawiński został doceniony za swoje zaangażowanie w służbę wojskową wieloma odznaczeniami, m.in. Legii Honorowej.

Po latach wojny Polak jeździł po świecie w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Poznał wiele kultur, pracował w przeróżnych zawodach. Był on pracowity, sumienny i godny zaufania. Jednak zawsze na drodze do sukcesu Skawińskiego stawały jakieś przeciwności losu. Pływając na Amazonce rozbiła się jego tratwa, farmę w Kalifornii zniszczyła susza, warsztat kowalski w Helenie w stanie Arkansas spłonął, a wspólnik, z którym założył fabrykę cygar w Hawanie okradł go i zniknął z pieniędzmi....

Podobne wypracowania