Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Stepy akermańskie” - interpretacja i analiza sonetu

„Stepy akermańskie” należą do zbioru sonetów, które powstały bezpośrednio po podróży Mickiewicza po Półwyspie Krymskim. Poeta oczarowany pięknem tego miejsca i jego kultury, swoje doświadczenia z wędrówki spisał w osiemnastu krótkich wierszach, wydanych jako „Sonety krymskie”. Utworem otwierającym cały cykl, jest sonet „Stepy akermańskie”.

Pierwsze dwie strofy stanowią część opisową utworu. Podczas podróży przez równiny, podmiot liryczny podziwia oszałamiającą przyrodę. Stepy akermańskie zachwycają go swoją wielkością, panującym tam spokojem. Niedaleko widzi błyszczące wody Dniestru:

„Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi;
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi”.
 
Zapada zmrok, a na niebie pojawia się księżyc – lampa Akermanu. Wędrownik, by podkreślić piękno otaczającej go natury używa: epitetów („kolorowe ostrowy”), porównań („wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi”), przenośni („wpłynąłem na suchego przestwór oceanu”). Nagromadzenie czasowników („wpłynąłem”, „omijam”, „wschodzi”)...

Podobne wypracowania