Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacek Malczewski „Po żniwie” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Po żniwie” Jacka Malczewskiego pochodzący z 1892 roku, jest kolejną odpowiedzią artysty na antypolską politykę zaborców. Obraz stanowi nawiązanie do tragicznych losów powstania styczniowego i tym samym wpisuje się w szeroki nurt sztuki traktowanej jako skarbnica pamięci o losach narodu polskiego.

Scena na płótnie przedstawia chwilę po walkach wojsk rosyjskich z polskimi powstańcami. Sceneria obrazu jest szara, smutna – artysta nie dokonuje tu zabiegi mitologizacji czy heroizacji bohaterów. Centralnym punktem obrazu okazuje się płot, wokół którego zgromadzone są ciała poległych żołnierzy. Uwagę na obrazie przyciąga kołowrót stojący u wejścia do zagrody. Kołowrót pojawia się na wielu innych obrazach Malczewskiego i przypomina krzyż, skojarzony ze śmiercią. Pierwszy plan obrazu przedstawiony jest w ciemnej, szarej kolorystyce, przedstawia świat należący do człowieka, ogarnięty przemocą i wojną. Ciała poległych leżą obok siebie bez rozróżnienia na ciała powstańców i Rosjan. Jeden z mężczyzn leży dalej od całej grupy – można uznać ten symbol za śmierć ostatniej nadziei Polaków. Wobec śmierci wszyscy są bowiem równi. Tło obrazu jest jasne, przedstawia pola rozciągające...

Podobne wypracowania