Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - reportaż nietypowy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to książka Hanny Krall opisująca wspomnienia Marka Edelmana, znanego lekarza i dowódcy powstania w getcie warszawskim w 1943 roku, a także uczestnika powstania warszawskiego. Krall przez trzy miesiące rozmawiała z Edelmanem, pretekstem do rozmowy była jego praca w zawodzie lekarza, ale potem autorka poruszyła temat powstania w getcie i generalnie życia w zamkniętym mieście warszawskich Żydów. Edelman tylko raz w życiu mówił o tym – było to tuż po wojnie, a jego relacja – szczera, nie opisująca bohaterstwa, ale codzienne, trudne życie – spotkała się z krytyką. Dlatego Edelman, jak sam mówi, zamilkł i przerwać milczenie zdecydował się dopiero po trzydziestu latach.

Książka Haliny Krall określana jest mianem nietypowego reportażu, bo wspomnienia Edelmana nie układają się w chronologii czasowej, nie są także ułożone w schemacie przyczynowo-skutkowym, tak jak powinno to być w klasycznym reportażu. Relacja bohatera jest szarpana i urywana, Edelman czasem denerwuje się, że musi tłumaczyć oczywiste jego zdaniem rzeczy, a i tak nikt go nie rozumie. Tak jest na przykład z epizodem w dużej sali na trzecim piętrze kamienicy, gdzie Żydzi schronili się przed wywózką. Było tam wiele osób,...

Podobne wypracowania