Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - Dzieje Zenona Ziembiewicza - opowiadanie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zenon Ziembiewicz pochodzi z Boleborzy, gdzie jako dziecko się wychowywał. Jego rodzice mieszkali w dworku, którym zarządzał ojciec Zenona – Walerian. Tutaj poznał Justynę Bogutównę, córkę kucharki, z którą nawiązał bliższą znajomość. Wkrótce Zenon rozpoczął naukę w szkole, która znajdowała się w mieście. Mieszkał na stancji u nauczycielki gimnastyki. Tutaj poznał z kolei Elżbietę Biecką, której udzielał korepetycji oraz jej ciotkę, Cecylię Kolichowską. Odtąd Zenon przyjeżdżał do domu tylko na wakacje. Z biegiem czasu coraz więcej rzeczy sobie uświadamiał – spostrzegł, że jego ojciec nie zajmuje się dobrze gospodarstwem, właściwie nic nie robi, a wszystkie obowiązki spadają na matkę. Zenon zauważył również, że ojciec zdradza swoją żonę. Bardzo zniechęciło go to do ojca i postanowił, że on nigdy nie będzie postępował podobnie.    

Rozpoczyna się okres studiów w życiu Ziembiewicza, na które wybiera się do Paryża. Zaprzyjaźnił się tutaj z Karolem Wąbrowskim, synem pani Kolichowskiej z pierwszego małżeństwa. Uwiódł starszą od siebie Adelę, która jednak wkrótce umarła. W Paryżu także podjął się pisania tekstów tendencyjnych, zleconych, niezgodnych z jego...

Podobne wypracowania