Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem na temat „Krzyżaków”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wróg, męstwo i wygrana, czyli o Krzyżakach z Henrykiem Sienkiewiczem

- W swym dorobku pisarskim ma Pan kilka wielkich dzieł, w których historia jest jednym z wątków tych powieści. Skąd zainteresowanie okresem schyłku średniowiecza z jego wątkiem krzyżackim?

- Polska straciła swoją niepodległość w końcu XVIII wieku, w chwili gdy przyszedł mi do głowy pomysł napisania tej powieści, Prusy właśnie rosły w siłę i były coraz bardziej realnym zagrożeniem dla Polaków i dla Europejczyków. Celem moim było ukazanie analogii czasów rycerzy krzyżowców, którzy najechali na Polskę, a byli rodakami tych, którzy rozgrabili część naszego kraju w rozbiorach. Historia zatoczyła koło. W średniowieczu Krzyżakom nie udało się zagrabić Polski, bo ponieśli sromotną klęskę pod Grunwaldem, a takie zakończenie powieści ma dać Polakom nadzieję, że i tym razem uda się powstrzymać agresję pruską i ponownie odnieść zwycięstwo.

- Którą z postaci uważa Pan za najbardziej interesującą w Krzyżakach.

- Zdecydowanie największą sympatią darzę Maćka z Bogdańca. W tym bohaterze stworzyłem ucieleśnienie wszystkich cech fizycznych i psychicznych, jakie powinny budować dobrego rycerza, ale i Maćko jest moim własnym wyobrażeniem...

Podobne wypracowania