Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolter „Prostaczek” jako powiastka filozoficzna - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powiastka filozoficzna to popularny w okresie oświecenia gatunek literacki, w lekkiej i ironicznej formie opisujący poważne problemy filozoficzne, religijne czy społeczne. Powiastką filozoficzną jest „Prostaczek” Woltera, podobnie jak „Kubuś Fatalista i jego pan” Denisa Diderota czy „Kandyd” wspomnianego już Woltera.

„Prostaczek” ukazał się w 1767 roku, już u schyłku życia pisarza i myśliciela. Akcja powiastki toczy się niemal sto lat wcześniej, pod koniec siedemnastego wieku, kiedy Francją wstrząsały wojny religijne. Tytułowy bohater to młody człowiek z plemienia Huronów z Kanady, który przypływa statkiem do Francji. Przypadkowo okazuje się, że pierwsi napotkani przez niego ludzie są jego krewnymi. Bohater ma na imię Prostaczek, bo znany jest ze swego bezpruderyjnego stylu życia. „Mówię to, co myślę, a robię to co chcę” – opowiada sam o sobie. Krewniacy postanawiają ochrzcić Prostaczka, ale by to zrobić, najpierw trzeba wpoić mu zasady i prawdy wiary. Bohater przystępuje do nauki z wielką gorliwością, z zaangażowaniem stara się wypełnić przykazania Pisma Świętego, co powoduje, że odbierany jest przez otoczenie jako dziwak. Prostaczek spowiada się księdzu, po czym chce, by ten wyspowiadał...

Podobne wypracowania