Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - czas i miejsce akcji. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Balladyna” to dramat Juliusza Słowackiego zrywający z antyczną zasadą trójjedności czasu, miejsca i akcji. Miejsce akcji zmienia się. Są to zarówno miejsca prawdziwe, realne oraz historyczne, jak i te fantastyczne, wymyślone. Również i czas nie jest ściśle sprecyzowany, chociaż wiadomo, że akcja dramatu trwa dłużej niż dwadzieścia cztery godziny.
     
We wstępie przed aktem pierwszym Słowacki pisze, że akcja dramatu dzieje się „Za czasów bajecznych, koło jeziora Gopła”. O miejscu i czasie dowiadujemy się także z didaskaliów poprzedzających każdy akt i większość scen. Pierwszy akt rozpoczyna się wśród nadgoplańskiego lasu, w pobliżu chatki Pustelnika (łono przyrody, środowisko naturalne). W jeszcze innej części tego samego lasu spotykają się istoty typowe dla romantycznego folkloru – dziwy i zjawy pod postaciami duszków Skierki i Chochlika. Nieopodal błyszczy się niewzruszona tafla jeziora – Gopła. Jezioro to leży tak naprawdę w województwie kujawsko-pomorskim i przepływa przez miasto Kruszwicę. Istnieje naprawdę. Jest to jednocześnie przestrzeń, w której mieszka zwiewna istota – czarodziejka o imieniu Goplana.

Kolejnym miejscem w...

Podobne wypracowania