Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wywiad z Kreonem na temat jego działań jako władcy - Sofokles „Antygona”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo boskie a prawo ludzkie – czy tyrania może zwyciężyć?

- Dlaczego zabronił Pan pochowania zwłok Polinika?

- Ponieważ uznałem, że w tej bratobójczej walce o władzę, która odbyła się przed moim wejściem na tron, miedzy Eteoklesem a Polinikiem, tylko ten pierwszy działał według obowiązującego prawa. Polinik wspomagany przez obcą armię złamał tebańskie zasady, a tym samym powinien ponieść karę. Ponieważ obaj bracia zginęli, odpowiednią karą dla Polinika było według mnie niepochowanie jego ciała, przez co jego dusza skazana zostałaby na tułaczkę po ziemi.

- Nie uważa Pan, że była to kara zbyt wysoka?

- Nie. Jako nowy władca musiałem działać stanowczo i mieć na uwadze jedynie dobro państwa. Moja decyzja pokazała mieszkańcom, że jako król jestem strażnikiem obowiązujących praw i żądam ich bezwzględnego przestrzegania.

- Polinik należał przecież do Pana rodziny, był synem Pana siostrzeńca i szwagra w jednej osobie, nie miał więc Pan choć cienia litości dla niego?

- Uznałem, że prawo ludzkie jest ważniejsze niż prawo boskie. Tym czynem pokazałem, że wszystkich obywateli traktuję jednakowo, że nie faworyzuję członków rodziny. Prawo jest prawem dla każdego, ludzie nie powinni być ponad prawem tylko...

Podobne wypracowania