Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emily Bronte „Wichrowe wzgórza” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Emily Brontë to powieść osadzona w Anglii przełomu XVIII i XIX wieku, w hrabstwie Yorkshire, która opowiada o niezrównoważonym człowieku, chorym z miłości do nieżyjącej ukochanej Katarzyny i chcącym doprowadzić jej rodzinę do upadku.

Główny bohater to cygańska sierota, którą stary Earnshaw znalazł na ulicach Liverpoolu i przygarnął jak własne dziecko, nadając mu imię Heathcliff. Właściciel majątku Wichrowe Wzgórza miał jeszcze dwoje dzieci, które samotnie wychowywał – Katarzynę oraz Hindleya. Między Katarzyną i Heathcliffem rodzi się najpierw głęboka przyjaźń, a gdy z dzieci zmieniają się w dorosłych – miłość. Hindley natomiast nie daje zapomnieć przybranemu bratu, że jest nic niewartą znajdą i że nigdy nie uzna go za równego sobie. Chłopak jest dla niego okrutny, wielokrotnie poniża go i traktuje jak wroga.

Katy jednak „zdradza” młodzieńca, który oddał jej swe serce na zawsze, wychodząc za bogatego i dobrze ułożonego sąsiada z majątku Drozdowe Gniazdo, Edgara Lintona. Heathcliff głęboko zraniony opuszcza dom, w którym się wychował, gdy wraca po trzech latach nieobecności, małżeństwo Katarzyny nie okazuje się sielanką. Kobieta źle traktuje swojego męża i zaczyna...

Podobne wypracowania