Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emily Bronte „Wichrowe wzgórza” - opracowanie książki

Utwór Emily Brontë to powieść osadzona w Anglii przełomu XVIII i XIX wieku, w hrabstwie Yorkshire, która opowiada o niezrównoważonym człowieku, chorym z miłości do nieżyjącej ukochanej Katarzyny i chcącym doprowadzić jej rodzinę do upadku.

Główny bohater to cygańska sierota, którą stary Earnshaw znalazł na ulicach Liverpoolu i przygarnął jak własne dziecko, nadając mu imię Heathcliff. Właściciel majątku Wichrowe Wzgórza miał jeszcze dwoje dzieci, które samotnie wychowywał – Katarzynę oraz Hindleya. Między Katarzyną i Heathcliffem rodzi się najpierw głęboka przyjaźń, a gdy z dzieci zmieniają się w dorosłych – miłość. Hindley natomiast nie daje zapomnieć przybranemu bratu, że jest nic niewartą znajdą i że nigdy nie uzna go za równego sobie. Chłopak jest dla niego okrutny, wielokrotnie poniża go i traktuje jak wroga.

Katy jednak „zdradza” młodzieńca, który oddał jej swe serce na zawsze, wychodząc za bogatego i dobrze ułożonego sąsiada z majątku Drozdowe Gniazdo, Edgara Lintona. Heathcliff głęboko zraniony opuszcza dom, w którym się wychował, gdy wraca po trzech latach nieobecności, małżeństwo Katarzyny nie okazuje się sielanką. Kobieta źle traktuje swojego męża i zaczyna odżywać jej młodzieńcze uczucie do „brata”. Izabela, siostra Lintona również zakochuje się w Heathcliffie. Owocem ich ślubu staje się chorowity syn Linton, ale małżeństwo zawarte dla zysku i zemsty jest dla kobiety piekłem. Katy natomiast umiera na nieznaną chorobę, rodząc wcześniej córkę Katarzynę.   

Gdy Heathcliff przejmuje Wichrowe Wzgórza jako prawowity właściciel po śmierci Hindleya, staje się też opiekunem jego syna Haretona, z którego czyni swoje popychadło w zemście za cierpienia jakich sam doznawał. Gdy młoda Katy przybywa do Wichrowych Wzgórz zakochuje się w Lintonie, sterowanym przez ojca, który doprowadza do ślubu młodych, by przejąć Drozdowe Gniazdo. W ten sposób mści się na Edgarze, który zabrał mu ukochaną. Po śmierci chorowitego męża Lintona i ojca Edgara, Katy doświadcza wszystkiego, co najgorsze ze strony Heathcliffa, a swe frustracje wyładowuje na Haretonie, który z kolei zakochuje się w niej. Plan zemsty Heathcliffa spełza na niczym, gdy zakochani w sobie Katy i Hareton pobierają się po jego tajemniczej śmierci.

Utwór ukazuje destrukcyjną siłę odrzuconej miłości i zła rodzącego się w człowieku poprzez doznawane krzywdy psychiczne i niesprawiedliwość. Heathcliff wszystkie dobre uczucia jakie posiadał, oddał wraz z sercem Katarzynie, a gdy ją stracił wszystkich, z którymi miał do czynienia, a którzy w niczym nie zawinili, uczynił nieszczęśliwymi – syna, żonę, Haretona, Katy. To historia pięknego uczucia, które pod wpływem różnych okoliczności, zmieniło się w destrukcyjną siłę, nie oszczędzającą nikogo, nawet głównego bohatera. 

Podobne wypracowania do Emily Bronte „Wichrowe wzgórza” - opracowanie książki