Młoda Polska - charakterystyka Młodej Polski, symbolizm w Młodej Polsce
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Młoda Polska – to określenie, którym nazywa się szereg zjawisk i nurtów z dziedziny sztuki, literackich i socjologii majacych miejsce na przełomie wieku XIX i XX. Innymi nazwami epoki były: modernizm, dekadentyzm i fin du siecle. Najważniejszymi znajwiskami, które dominowały w tej epoce były: dekadentyzm, impresjonizm i symbolizm.
Dekadentyzm charakteryzował się przeświadczeniem o kryzysie kulturowych, schyłku epoki i świata. Dominowało również przekoanie o pustce i niemocy, bezsensie ludzkiego istnienia. Bardzo ważną rolę dla tego nurtu ofegrała filozofia Schopenhauera. Literatura dekadencka, taka jak na przykład wiersz Tetmajera „Koniec wieku XIX”, w którym przeczytać możemy o negacji sensu istnienia. Człowiek porównany jest w nim do nic nie znaczącej mrówki.
Z kolei impresjonizm to nurt, który skupiał się na uchwyceniu i opisaniu krótkiego, chwilowego wrażenia zmysłowego. Artystom impresjonistycznych chodziło o to, aby zatrzymać czas i pokazać świat jako pełen barw, światła, cieni... Impresjoniści twierdzili, że świat taki jakim jest naprawdę – nie poddaje się opisaniu. Jedyną możliwością dla artysty jest opisanie świata takim, jak on go widzi. Przykłądem wiersza impresjonistycznego jest „Melodia mgieł nocnych” Kazimierza Przerwy –Tetmajera. Poeta pokazuje w niej ruch mgieł w tatrzańskiej dolinie. Rozmycie, rozmazanie konkretnych elementów kraobrazu budzi uczucie tajemniczośći.
Trzecim głównym nurtem epoki był symbolizm. Symboliści skupili się w swojej twórczości na symbolu, więc słowie (motywie), który posiada co najmniej dwa znaczenia. W odróznieniu od alegorii, symbol charakteryzuje się wieloznacznością – nie jest powiedziane, że mamy go interpretować w taki a nie inny sposób. Używa się go po to, aby opisać to, co nieopisywane i nieuchwytne.
Kasprowicz łączy impresjonizm i symbolizm między innymi w poemaci „Miłość”. Szczególnie widoczne jest to w sonetach (Krzak dzikiej róży). Przez wszystkie utwory cyklu przewija się obraz limby i dzikiej róży. Limba symbolizuje śmierc a róża nowe zycie. Poeta ukazuje roslinność tatrzańską, opisuje chwilowe wrażenia , przekazuje w nich myśli osobiste. Obrazy są barwne, harmonijne dopiero w sonecie IV. Sonet I rozpoczyna się od opisów smutnych, obrazu szarego, i monotonnego, gdzie barwnie opisany jest jedynie pąsowy krzak dzikiej róży. Sonety służą refleksji nad przemijaniem świata. Przykładem symbolizmu w poezji jest wiersz „Kowal” Leopolda Staffa. Tytułowy bohater – kowal symbolizuje siłę, a również tęsknotę do tej siły, którą odczuwa podmiot liryczny. Człowiek powinien „kuć” swoje wartości, cechy, aby móc wykuć dobre życie i ukształtować się na człowieka prawego.
Innym przykładem wiersza symbolicznego jest „Anioł Pański”. Staff ukazuje w nim odczucie przemijalności. Symbole, które występują w wierszu mają wzmocnić uczucie przemiajjącego czasu i życia. Poeta dokonuje tego za pomocą symboliki światła i cienia, rzeki, cmentarza.
Podobne wypracowania do Młoda Polska - charakterystyka Młodej Polski, symbolizm w Młodej Polsce
- Ewa Szelburg-Zarębina „Najmilsi” - interpretacja
- Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - motyw obcości - opracowanie
- Czesław Miłosz „Dolina Issy” - Motyw ojczyzny utraconej w „Dolinie Issy” i innych dziełach literackich
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - dlaczego warto przeczytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego? Recenzja
- Przygoda Bilbo Bagginsa opisana z perspektywy osoby towarzyszącej mu w wyprawie do Samotnej Góry - Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
- Camille Pissarro „... Padający śnieg, ranek” - opis i analiza obrazu
- Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - problematyka książki
- „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina - Jak Tomek został świadkiem morderstwa i bohaterem w oczach dorosłych - opis przygody Tomka Sawyera
- Twórczość Cypriana Kamila Norwida - charakterystyka na przykładzie wierszy „Bema pamięci żałobny rapsod”, „W Weronie”, „Pióro”
- Jan Twardowski „Aniele Boży” - interpretacja i analiza wiersza
- Przypowieści biblijne - „Przypowieść o talentach” - streszczenie, opracowanie
- Joseph Conrad „Jądro ciemności” – problematyka psychologiczna i moralna powieści
- Juliusz Słowacki „Beniowski” - cechy poematu dygresyjnego na przykładzie utworu
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka porównawcza Ani i Maryli
- Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - charakterystyka Pawła Nowackiego
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Sędziego
- Surrealizm - definicja, cechy - Nadrealizm
- Wolter „Prostaczek” - oświeceniowy charakter utworu Woltera - opracowanie
- Juliusz Słowacki „Listy do matki” - związek matki z synem. Opracowanie
- Bolesław Prus „Lalka” - Obraz społeczeństwa polskiego w „Lalce” Bolesława Prusa