Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Młoda Polska - charakterystyka Młodej Polski, symbolizm w Młodej Polsce

Młoda Polska – to określenie, którym nazywa się szereg zjawisk i nurtów z dziedziny sztuki, literackich i socjologii majacych miejsce na przełomie wieku XIX i XX. Innymi nazwami epoki były: modernizm, dekadentyzm i fin du siecle. Najważniejszymi znajwiskami, które dominowały w tej epoce były: dekadentyzm, impresjonizm i symbolizm.

Dekadentyzm charakteryzował się przeświadczeniem o kryzysie kulturowych, schyłku epoki i świata. Dominowało również przekoanie o pustce i niemocy, bezsensie ludzkiego istnienia. Bardzo ważną rolę dla tego nurtu ofegrała filozofia Schopenhauera. Literatura dekadencka, taka jak na przykład wiersz Tetmajera „Koniec wieku XIX”, w którym przeczytać możemy o negacji sensu istnienia. Człowiek porównany jest w nim do nic nie znaczącej mrówki.

Z kolei impresjonizm to nurt, który skupiał się na uchwyceniu i opisaniu krótkiego, chwilowego wrażenia zmysłowego. Artystom impresjonistycznych chodziło o to, aby zatrzymać czas i pokazać świat jako pełen barw, światła, cieni... Impresjoniści twierdzili, że świat taki jakim jest naprawdę – nie poddaje się opisaniu. Jedyną możliwością dla artysty jest opisanie świata takim, jak on go widzi. Przykłądem wiersza impresjonistycznego...

Podobne wypracowania