Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Rok 1984” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rok 1984” to straszna wizja przyszłości, ukazująca do czego prowadzi umacnianie się władzy totalitarnej. Dzieło budzi przede wszystkim przerażenie. Czytelnik, obcując z tą fantastyczną rzeczywistością, ma poczucie, że się dusi. Ograniczenia narzucane bohaterom, ciągła inwigilacja i kontrola dotycząca wszystkich aspektów życia sprawiają, że nawet odbiorca nie czuje się swobodnie.

Książka powstała w roku 1949, autor umieścił jej akcję w przyszłości, jednak rzeczywistość, którą przedstawia, jest silnie osadzona we współczesnych mu radzieckich realiach. Pokazuje, jak może wyglądać przyszłość, jeśli władzę będzie sprawować jedna Partia, nietolerująca żadnej opozycji. Wizja ta jest tym bardziej przerażająca, że bardzo mocno zakotwiczona w rzeczywistości. Nowomowa, wszechobecna propaganda, silna zależność jednostek od służb państwowych, inwigilacja, donosicielstwo, brak jakichkolwiek przejawów demokracji, czy w ogóle wpływu obywateli na własne życie to nie są zjawiska wymyślone przez Orwella, a jedynie wyolbrzymione i przeniesione w czasie.

Rzeczywistość „Roku 1984” uderza przede wszystkim brakiem prywatności. Już na samym początku widzimy głównego bohatera, który ukrywa się we własnym mieszkaniu...

Podobne wypracowania