Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - realne przedstawienie wydarzeń z czasu powstania?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” jest utworem literackim powstałym w 1968 roku. Białoszewski opisuje zachowania warszawian podczas powstania. Narrator jest bezpośrednim obserwatorem i uczestnikiem wydarzeń, dzięki czemu uwiarygodnia i urealnia przekaz. Z biografii autora wynika, że brał udział w powstaniu, a po zakończeniu walk został wywieziony z ojcem do obozu tymczasowego, z którego uciekli do Częstochowy. Wydarzenia z życia Mirona Białoszewskiego pokrywają się z tymi opisanymi w „Pamiętniku z powstania warszawskiego”.

Rzeczywistość wojenna powstańczej Warszawy nie pozostawia złudzeń – zniszczone kamienice, ciągłe naloty, brak żywności i wody. Życie mieszkańców schodzi do podziemi w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ludzie chronią się w schronach lub piwnicach. Wiadomo, że najtrwalsze miejsca są pod filarami. Wojenna rzeczywistość to permanentny strach o własne życie i o życie najbliższych. W piwnicach można odszukać przyjaciół, sąsiadów. Początkowo często wychodzi się na górę, do mieszkań, by przynieść coś do jedzenia lub by je przyrządzić na kuchence. Z czasem strach przed opuszczeniem piwnicy jest coraz większy, zagrożenie utraty życia wzrasta. Białoszewski wspomina pewną kobietę, która bała...

Podobne wypracowania