Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Literatura wojenna - śmierć z głodu oczami lekarza. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tworząc warszawskie getto, Niemcy planowali systematyczną eksterminację Żydów. Plan ten realizowali poprzez wywożenie ludności żydowskiej do obozów zagłady, a jednocześnie zmniejszyli porcje żywnościowe dla mieszkańców getta, tak, że ludzie umierali z wycieńczenia i chorób. Warszawskie getto powstało jesienią 1940 roku, a w kolejnym roku mieszkało tam prawie pół miliona ludzi. Tylko nieliczni mogli pracować, co pozwalało na otrzymywanie większych racji żywnościowych. Mieszkańcy getta nie mogli kontaktować się ze światem zewnętrznym ani też otrzymywać stamtąd żywności, dlatego bardzo szybko w getcie zapanował straszliwy głód. Było to zjawisko na tyle masowe i powszechne, że lekarze pracujący w dzielnicy żydowskiej postanowili przeprowadzić systematyczne badania nad głodem. W zasadzie nic innego nie mogli zrobić, nie byli w stanie pomóc mieszkańcom.

Jedną ze specjalistek badających zjawisko głodu, była doktor Teodozja Goliborska. Wyniki swoich obserwacji opublikowała w wydanej po wojnie książce pt.: „Choroba głodowa. Badania kliniczne nad głodem wykonane w getcie warszawskim w 1942 roku”. Wyniki prac były przerażające: choroba głodowa powodowała stopniowy zanik i kurczenie się wielu organów, wątroby, nerek,...

Podobne wypracowania