Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - rola przyrody i sposób jej ukazania w „Chłopach”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Władysława Reymonta pt. ,,Chłopi” stanowi niewyczerpane źródło barwnych, nastrojowych, niekiedy bardzo emocjonalnych opisów przyrody. Są one integralnym składnikiem utworu, można wręcz powiedzieć, że to przyroda determinuje wydarzenia i losy bohaterów. Utwór jest swoistą panoramą życia wsi polskiej końca XIX w. Ramę dzieła wyznacza rok rolniczy, od którego zależą wykonywane prace polowe, opiera się on oczywiście o zmieniające się cyklicznie pory roku, co jest podkreślone dodatkowo tytułami poszczególnych tomów (Jesień, Zima, Wiosna, Lato). Stąd rola przyrody jest niezwykle silna, to ona decyduje o porządku prac wykonywanych przez ludzi.

W zależności od tego, czy jest ciepło czy zimno, czy pada deszcz czy świeci słońce, chłopi zajmują się innymi czynnościami. Na jesień przypadają wykopki, zbieranie kapusty, w zimie, gdy nie ma za dużo pracy, kobiety przędą lub drą pierze, jest to też okres, w którym najczęściej odbywają się wesela i śluby, bowiem wiosną, gdy wszystko zaczyna budzić się do życia, ludzie na nowo mają pełne ręce roboty - sadzenie ziemniaków, sianokosy, a potem żniwa w lecie determinują ciągle ich życie.

Reymont jest mistrzem w tworzeniu pięknych opisów przyrody. Zgodnie...

Podobne wypracowania