Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Medaliony” - Porażeni złem - charakterystyka wybranych bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Medaliony” Zofii Nałkowskiej to opowiadania o okrucieństwach II wojny światowej. Pojawiające się w nich postaci noszą w sobie ślady tamtych wydarzeń. Życie każdej z nich zostało zwichnięte przez fatalne doświadczenia, które stały się ich udziałem, niezależnie czy byli ich świadkami, czy uczestnikami.

W opowiadaniu „Profesor Spanner” przed komisją staje młody mężczyzna, pochodzący z Gdańska. Kiedy jego ojciec został wywieziony do obozu koncentracyjnego, zamieszkał u nich Niemiec, dzięki któremu mógł on trafić do Instytutu Anatomicznego, gdzie pracował tytułowy doktor. Tam uzyskał stanowisko preparatora zwłok. W ten sposób zapewnił sobie przetrwanie, ale jaka była tego cena? Robienie mydła z ludzkich zwłok okryte było woalem tajemnicy, wiedziało o tym tylko kilka osób, wśród nich był przesłuchiwany mężczyzna. Jak sam mówi, czasem miał rozterki czy ich proceder był zgodny z prawem, a nawet brzydził się używać wytwarzanych przez nich produktów. Szybko jednak przekonał się co do mydła, gdyż dobrze się pieniło, dlatego idealnie nadawało się do prania. Jego pobłażliwe uśmiechy i słowa, że: „w Niemczech ludzie potrafią zrobić coś z niczego”, najlepiej oddają stosunek jaki żywił do wykonywanej...

Podobne wypracowania