Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - problematyka utworu

Do Troi przybywa dwóch posłów greckich – Odyseusz i Menelaos (mąż uprowadzonej przez Parysa Heleny). Przedstawiają oni królowi Priamowi ultimatum, w myśl którego albo Helena wróci z nimi, albo wznieci się wielka wojna. Władca wycofuje się z dania odpowiedzi i zostawia ją radzie miejskiej. Ci, po rozpatrzeniu sprawy, odmawiają przybyszom. Tak pokrótce można przedstawić fabułę dzieła Jana Kochanowskiego. Przyjrzyjmy się teraz jego problematyce.

Utwór swoją premierę miał na uroczystościach ślubnych Jana Zamoyskiego i Krystyny Radziwiłłówny dnia 12 stycznia 1578 r. Ówczesny Podkanclerzy Koronny miał także udział w kształtowaniu jego treści, która początkowo była antywojenna. Jednak z powodu szykowanej wyprawy na Rosję, Jan Kochanowski, na prośbę Zamoyskiego, musiał zmienić kończącą dzieło przemowę Antenora.

„Odprawa posłów greckich” to dzieło bardzo silnie sprzężone z polityką państwa polskiego. Przedstawione w nim wydarzenia łatwo można powiązać z tym, co działo się w ówczesnej Rzeczypospolitej. Kochanowski podjął głównie tematykę władzy, ale jego refleksja dotyczy także zachowań zwykłych obywateli.

W dziele Troja została przedstawiona jako państwo nierządne....

Podobne wypracowania